İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 TEMMUZ 2009

HAFTAYA BAKIŞ

İktisadi Kalkınma Vakfı olarak faaliyet alanımıza giren önceliklerden biri de Türkiye ve AB kamuoylarında AB konusunda farkındalık oluşmasına yardımcı olmak ve daha net bir ifadeyle AB üye devlet vatandaşlarını Türkiye’nin AB üyeliği fikrine hazırlamak.

Devamını Oku

“FROM ISTANBUL TO MADRID TOWARDS SPANISH PRESIDENCY” BAŞLIKLI PROJENİN İKİNCİ AYAĞI OLAN YAZ OKULU İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı tarafından İspanya’nın AB Dönem Başkanlığı öncesi düzenlenen “From İstanbul to Madrid towards Spanish Presidency” başlıklı projenin ikinci ayağı olan yaz okulu 6–12 Temmuz 2009 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU KKTC’YE SAĞLANAN MALİ YARDIM PAKETİ’NE İLİŞKİN 2008 YILI RAPORUNU AÇIKLADI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde iktisadi kalkınmanın desteklenmesi yoluyla Kıbrıs’ın birleşmesine katkıda bulunulması amacıyla Avrupa Komisyonu tarafından 2006–2011 yılları arasında sağlanan ve 259 milyon Avro tutarında olan Mali Yardım Paketi’nin uygulanmasına ilişkin rapor 8 Temmuz 2009 tarihinde açıklandı.

Devamını Oku

KIBRIS’TA LİDERLER 36. KEZ BİRARAYA GELDİ

Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler çerçevesinde kapsamlı çözüm bulunması amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Dimitris Hristofyas arasında 11 Eylül 2008’den bu yana yürütülen müzakerelerde 36. görüşme 9 Temmuz 2009 tarihinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, ÜÇ BATI BALKAN ÜLKESİNE VİZE MUAFİYETİ ÖNERDİ

15 Temmuz 2009 tarihinde Avrupa Komisyonu, Sırbistan, Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti ve Karadağ vatandaşlarının AB üye ülkelerine girişte vizeden muaf tutulmalarını önerdi.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ SAYIŞTAYI TARIM ÜRÜNLERİ PROMOSYONU İLE İLGİLİ BİR RAPOR YAYIMLADI

Avrupa Birliği Sayıştayı 8 Temmuz günü, tarım ürünlerinin promosyonu, bilgi paylaşımı ve bu alandaki harcamaların hukukiliğine ilişkin bir rapor yayımladı.

Devamını Oku

FRANSA MON 810 ÜRETİMİ İZNİYLE İLGİLİ AVRUPA GIDA GÜVENLİĞİ AJANSI’NA (EFSA) TEPKİ GÖSTERDİ

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan ve İKV haftalık bülteninde de yer alan Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı EFSA’nın MON 810 isimli genetiği değiştirilmiş mısır üretim izninin AB içinde 10 yıl daha uzatılabileceğine dair olumlu görüş bildirmesi Fransa’nın tepkisini çekti.

Devamını Oku

G8 ZİRVESİNDEN KÜRESEL GIDA GÜVENCESİ KONUSUNDA İNİSİYATİF

İtalya’nın L’Aquila kentinde toplanan G8 zirvesinin gündem maddeleri arasında giderek ciddileşen küresel açlık sorunu ele alındı.

Devamını Oku

ADLİ YARGILAMA SÜRECİNDE SANIKLARIN TERCÜME VE ÇEVİRİ HAKKINA İLİŞKİN TASLAK ÖNERİ AVRUPA KOMİSYONU TARAFINDAN AÇIKLANDI

Avrupa Komisyonu 8 Temmuz 2009 tarihinde, adli yargılama sürecinde sanıkların tercüme ve çeviri hakkından yararlanmalarına yönelik AB çapında bir dizi rehber ilke belirlenmesini içeren bir öneri sundu.

Devamını Oku

AVRUPA TEMEL HAKLAR AJANSI, ÇOCUK TİCARETİ VE TRAFİĞİNE İLİŞKİN RAPORUNU YAYIMLADI

Avrupa Temel Haklar Ajansı tarafından 7 Temmuz 2009 tarihinde yayımlanan raporda, AB`nin çocuk ticareti ve trafiği ile mücadele alanlarında daha etkin önlemler alması gerektiği belirtildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU GAZ PİYASASINDA REKABET İHLALİNE 1 MİLYAR AVRO PARA CEZASI VERDİ

Komisyon AB gaz pazarında Pazar paylaşımı yaptıkları gerekçesiyle Kurucu Antlaşmanın 81. maddesinde düzenlenen rekabet kurallarını ihlal ettikleri için Alman E.ON AG (E.ON) ile Fransız GDF Suez’e (Suez) her biri için 553 milyon avro olmak üzere toplam 1 milyar 106 milyon avro tutarında para cezası verdi.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ’NİN GEÇTİĞİMİZ HAFTA ALDIĞI ANTİ-DAMPİNG KARARLARI

AB Konseyi geçtiğimiz hafta ABD’den ithal edilen B-99 biodizel yakıta kesin anti-damping vergisi uygulanmasına karar verdi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU BORUSAN ENERJİ İLE ENBW AG BİRLEŞMESİNE İZİN VERDİ

Komisyon Alman EnBW Energie Baden-Württemberg AG (EnBW)’nin yavru şirketi EnBW Holding A.Ş’nin, Borusan Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.’nin (Borusan Enerji) hisselerini satın alma yoluyla Borusan Holding A.Ş. ile birlikte kontrolünü ele geçirmesine izin verdi.

Devamını Oku