İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23 ŞUBAT-1 MART 2009

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Ekonomik kriz ve durgunluk AB gündeminde belirleyici olmaya devam ediyor. Piyasa aktörlerinin denetimi, mali piyasaların gözetimi gibi konuların yanında, yaşanan krizin üye devletleri korumacı politikalara sevk etmesinin engellenmesi yönünde mesajlar verilmeye devam ediyor.

Devamını Oku

İKV, SOYSAL KARARINA İLİŞKİN BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

İKV’nin özellikle 2008’in Eylül ayında açıklanan Tüm ve Darı kararından sonra başlattığı vize toplantıları serisinin devamı olarak 23 Şubat’ta TOBB Plaza’da düzenlenen toplantıya, konuşmacı olarak, davada Türk vatandaşı davacıların avukatlığını yapan Alman Hukukçu Dr. Rolf Gutman ile İstanbul ve Düsseldorf Baroları Avukatlarından Murat Uğur Aksoy katıldı.

Devamını Oku

İKV İLE YEDİTEPE VE MAASTRİCHT ÜNİVERSİTELERİ İŞBİRLİĞİNDE, AB, TÜRKİYE VE DTÖ KONULU ULUSLARARASI BİR KONFERANS DÜZENLENDİ

Yeditepe Üniversitesi’nin 26 Ağustos Yerleşkesi’nde düzenlenen ve iki gün süren konferansta, çeşitli üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile Avrupa Komisyonu ve DTÖ’den konuşmacı ve konuklar, AB, Türkiye ve DTÖ arasındaki ilişkiye farklı açılardan yaklaşarak, mevcut sorunlara çözüm aradılar.

Devamını Oku

AVRUPALI UZMAN VE AKADEMİSYENLER SOYSAL KARARINI DEĞERLENDİRDİ

23 Şubat’ta açıklanan Soysal davasına ilişkin Avrupa Toplulukları Adalet Divanı (ATAD) kararı, uluslararası alanda akademisyenler ve uzmanlar arasında da yankı bulmaya devam ediyor.

Devamını Oku

AB LİDERLERİ MALİ VE EKONOMİK KRİZİ GÖRÜŞMEK ÜZERE GAYRI RESMİ ZİRVE’DE BİRARAYA GELDİ

1 Mart 2009 tarihinde mali ve ekonomik krizi görüşmek üzere Brüksel’de bir araya gelen AB üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları AB’nin koordineli bir şekilde hareket etmeyi sürdürmesine karar verdiler.

Devamını Oku

KIBRIS’TA KAPSAMLI MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

Kıbrıs sorununun Birleşmiş Milletler (BM) çerçevesinde kapsamlı bir çözüme kavuşturulması amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Dimitris Hristofyas arasında yürütülen görüşmelerin 20’incisi 25 Şubat 2009 tarihinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

KOMİSYON AB’DE OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE DEVLET YARDIMLARI KONULU BİR TEBLİĞ YAYIMLADI

25 Şubat’ta Komisyon, ekonomik krizden ciddi ölçüde etkilenen otomotiv sektörü için Topluluk eylem çerçevesini belirlediği bir Tebliğ yayımladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU DOĞALGAZ STOĞU BULUNDURMA ZORUNLULUĞU GETİRMEYECEĞİNİ AÇIKLADI

19 Şubat 2009 tarihinde düzenlenen Enerji Konseyi toplantısının ardından açıklama yapan Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Andris Piebalgs, Komisyon’un üye devletlere stratejik doğalgaz stoku zorunluluğu getirmeyeceğini belirtti.

Devamını Oku

AVRUPA YOKSULLUKLA MÜCADELE AĞI, YENİLENECEK AVRUPA PARLAMENTOSU’NA (AP) TALEPLERİNİ İLETTİ

Avrupa Yoksullukla Mücadele Ağı (European Anti Poverty Network) 25 Şubat 2009 tarihinde, yenilenecek AP’ye sosyal bütünleşme ve yoksullukla mücadele konularına ilişkin 10 talebini iletti.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU ORTAK AVRUPA ARAŞTIRMA ALTYAPISINA İLİŞKİN DÜZENLEMEYİ GÖRÜŞÜYOR

19 Şubat 2009 tarihinde Avrupa Parlamentosu’nda onaylanan istişare raporu ile yüksek kalitede altyapının geliştirilmesinin çeşitli alanlarda Avrupa araştırmasında mükemmeliyet fırsatlarını ve üçüncü ülke araştırmacılarının ilgisini artıracağı konusunda görüş birliğine varıldı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ŞİRKETLER HUKUKU ALANINDA MALİYETLERİN DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Avrupa Komisyonu, 26 Şubat 2009 tarihinde, mikro şirketlerin mali raporlama yükümlülüklerinin azaltılmasına ilişkin bir öneriyi kabul etti.

Devamını Oku

KOPENHAG İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ZİRVESİ YAKLAŞIRKEN AB’NİN ÇABALARI ARTIYOR

Aralık 2009’da Kopenhag’da gerçekleştirilecek olan 15. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Taraflar Konferansı yaklaşırken Avrupa Birliği de iklim değişikliği ile mücadele konusunda çabalarını artırıyor.

Devamını Oku

STOCKHOLM 2010 AVRUPA YEŞİL BAŞKENTİ SEÇİLDİ

Avrupa Komisyonu’nun yeni başlattığı uygulama doğrultusunda 23 Şubat’ta Stockholm ve Hamburg ilk Avrupa Yeşil Başkentleri seçildi.

Devamını Oku

AB İKİ ÇEŞİT GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ MISIR ÜRETİMİNE ONAY VERMEDİ

Genetiği değiştirilmiş iki yeni tür mısırın Avrupa’da üretilmesine ilişkin öneri, AB üyesi ülkelerin uzmanlarından oluşan çalışma komitesinde nitelikli çoğunluk sağlanamadığı için reddedildi.

Devamını Oku

AB ABD’DEN “B99” BİOYAKIT İTHALATINA KARŞI TİCARİ KORUNMA ÖNLEMİ ALMAYA HAZIRLANIYOR

Bazı AB kaynaklarına göre Avrupa Birliği, ABD’den ithal edilen “B99” biodizel yakıtına anti-damping ve anti-sübvansiyon vergisi uygulamaya hazırlanıyor.

Devamını Oku

ADALET VE İÇİŞLERİ KONSEYİ’NDE, AVRUPA SIĞINMA DESTEK OFİSİ KURULMASI ÖNERİSİ TARTIŞILDI

26-27 Şubat tarihlerinde üye ülkelerin adalet ve içişleri bakanlarının katılımıyla gerçekleştirilen Adalet ve İçişleri Konseyi’nde, Avrupa Komisyonu tarafından ortaya koyulan Avrupa Sığınma Destek Ofisi (European Asylum Support Office) kurulması önerisi görüşüldü.

Devamını Oku

G20 ÖNCESİ TOPLANAN AB LİDERLERİ BÜTÜN PİYASA OYUNCULARI ÜZERİNDE DENETİMİN SAĞLANMASI YÖNÜNDE GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARDILAR

22 Şubat’ta Berlin’de toplanan G20’nin AB liderleri başta hedge fonlar olmak üzere mali hizmetler alanında daha geniş bir düzenlemeye gidilmesi üzerinde anlaştılar.

Devamını Oku

AVRUPA’DA FİNANSAL GÖZETİMİN BÜTÜNLEŞTİRİLMESİ ÇALIŞMALARINA HIZ VERİLİYOR

Avrupa finans piyasalarına gözetim sistemi kurulmasıyla görevli uzmanlar grubunun başkanı Larosière de Champfeu 25 Şubat’ta Komisyon üyelerine, başta sınır ötesi faaliyet gösteren kurumlar olmak üzere Avrupa finans kurumlarının gözetiminin geliştirilmesine ilişkin bir rapor sundu.

Devamını Oku

AB İLE İSVİÇRE ARASINDA İMZALANAN VERGİ KAÇAKÇILIĞINI ÖNLEME ANLAŞMASI BAZI ÜLKELERDE YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR

AB ile İsviçre arasında 2004 yılında imzalanan vergi kaçakçılığını önleme anlaşması dört üye ülke (Bulgaristan, Fransa, Polonya ve İsveç) ve İsviçre Konfederasyonu arasında 8 Nisan’da yürürlüğe girecek.

Devamını Oku

AB’DE SANAYİ MALLARINA İLİŞKİN YENİ SİPARİŞLER DÜŞÜŞ KAYDETMEYE DEVAM EDİYOR

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın 24 Şubat 2009’da açıkladığı verilere göre, Avro Alanı sanayi mallarına ilişkin yeni siparişler endeksi Aralık 2008’de Kasım 2008’e göre %5,2 düştü.

Devamını Oku

LETONYA AB’NİN ORTA VADELİ MALİ YARDIMININ İLK TAKSİTİNİ ALDI

Avrupa Komisyonu tarafından Letonya’ya verilmesi öngörülen ve ödemeler dengesinin düzeltilmesinde destek olmayı hedefleyen orta vadeli mali yardımın ilk ödemesi 25 Şubat’ta yapıldı.

Devamını Oku

CESIFO EKONOMİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ, AB EKONOMİSİNE İLİŞKİN BİR RAPOR YAYIMLADI

Münih’te bulunan ekonomik araştırmalar merkezi, CESifo; 25 Şubat’ta uzmanlarının 2009 yılındaki Avrupa ekonomisine ilişkin hazırladığı bir raporu yayınladı.

Devamını Oku

DANİMARKA’NIN AVRO ALANI’NA GİRMEK İÇİN REFERANDUM DÜZENLEME KARARINI İRLANDA’NIN LİZBON ANTLAŞMASI’NA İLİŞKİN REFERANDUMUNDAN SONRA ALINABİLECEK

Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’in 26 Şubat’ta yaptığı bir açıklamaya göre hükümetin ülkenin 2010 veya 2011’de Avro Alanı’na dahil olmasına ilişkin olarak bu yıl bir referandum düzenlenmesine karar verme olasılığı gündemde.

Devamını Oku