İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 MART 2009

BRÜKSEL’DE “AVRUPA İÇİN ENERJİ MERKEZİ TÜRKİYE: BEKLENTİLER VE ZORLUKLAR” TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Brüksel merkezli bir düşünce kuruluşu olan European Policy Center (EPC) 4 Mart 2009 tarihinde Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ve Enerji Bakanı Hilmi Güler’in katılımıyla “Avrupa İçin Enerji Merkezi Türkiye: Beklentiler ve Zorluklar” toplantısını düzenledi. Türkiye’yi ‘temel ortak’ olarak tanımlayan Olli Rehn enerji alanında işbirliğinin artırılmasının hem Türkiye hem AB’nin çıkarına olduğunu ve bunun müzakere sürecine de katkı sağlayacağını belirtti. Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan son krizin AB’nin enerji rotalarını ivedilikle çeşitlendirmesi gerektiğini gösterdiğini söyleyen Rehn, Nabucco projesinin bu açıdan değerlendirildiğinde son derece önemli bir alternatif olduğuna dikkat çekti.

Olli Rehn ayrıca önümüzdeki dönemde Türkiye’nin Avrupa Enerji Topluluğu’na katılmasının beklendiğini de hatırlattı. Gelen bir soru üzerine İsveç’in nükleer enerji kullanma kararını memnuniyetle karşıladığını söyleyen Rehn diğer ülkelerin de bu örneği izlemesini umduğunu dile getirdi.

Toplantının diğer konuşmacısı olan Enerji Bakanı Hilmi Güler, Türkiye’nin Nabucco projesini desteklediğine dair şüpheye düşülmemesi gerektiğini belirtti. Türkiye’nin Birliğin enerji arzı güvenliğini kendi enerji arzı güvenliği kadar önemsediğini, bu nedenle zaman kaybetmek istemediğini dile getiren Hilmi Güler, Türkiye’nin Nabucco konsorsiyumuna kendi pozisyonunu da bildirdiğini açıkladı.

Nabucco projesi dışında Türkiye ile AB arasındaki ikili ilişkilere bakıldığında katılım müzakereleri sürecinde enerji başlığının açılması için Konsey’de henüz görüş birliği sağlanamadığı belirtildi. Bunun temel sebebi olarak GKRY’nin Akdeniz’de petrol ve doğalgaz aranması konusunda Türkiye ile arasında yaşanan sorunlar nedeniyle enerji başlığının açılmasını engellemesi gösteriliyor.