İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-8 MART 2009

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta 1 Martta AB hükümet ve devlet başkanlarının gayri resmi zirvesinde yine mali kriz ve etkileri tartışıldı.

Devamını Oku

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI HILLARY CLINTON ÜLKESİNİN AVRUPA İLE İŞBİRLİĞİNDE YENİ BİR DÖNEM BAŞLATIYOR

Barack Obama başkanlığında göreve başlayan Amerikan Hükümeti Avrupa Birliği ile ilişkileri kuvvetlendirmek için girişimlere hız verdi.

Devamını Oku

BRÜKSEL’DE “AVRUPA İÇİN ENERJİ MERKEZİ TÜRKİYE: BEKLENTİLER VE ZORLUKLAR” TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Brüksel merkezli bir düşünce kuruluşu olan European Policy Center (EPC) 4 Mart 2009 tarihinde Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ve Enerji Bakanı Hilmi Güler’in katılımıyla “Avrupa İçin Enerji Merkezi Türkiye: Beklentiler ve Zorluklar” toplantısını düzenledi.

Devamını Oku

AB’NİN EN BÜYÜK GENİŞLEME DALGASINDAN 5 YIL SONRA DEĞERLENDİRMELER OLUMLU YÖNDE

Çek Cumhuriyeti AB Dönem Başkanlığı, Avrupa Komisyonu’nun işbirliğiyle 2 Mart’ta Prag’da “5 Yıl sonra AB genişlemesi” konulu bir konferans düzenledi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU AVRUPA’NIN KRİZE KARŞI ÖNLEMLERİNİN YETERSİZ OLDUĞU GÖRÜŞÜNDE

Avrupa Parlamentosu Sosyalist Partisi Grubu’nun 3 Mart’ta Brüksel’de düzenlediği konferansta, çok sayıda sosyalist, ekonomik krize karşı daha geniş çaplı ve koordineli şekilde önlem alınması gerektiğini belirtti.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU BAHAR DÖNEMİ DEVLET VE HÜKÜMET BAŞKANLARI ZİRVESİNE İLİŞKİN KATKILARINI İÇEREN TEBLİĞ RAPORUNU KABUL ETTİ

Avrupa Komisyonu Bahar Dönemi Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne ilişkin katkılarını içeren tebliğ raporunu 4 Mart’ta kabul etti.

Devamını Oku

FRANSA, İSPANYA VE İTALYA’NIN OTOMOTİV SEKTÖRÜNE YAPACAKLARI YARDIMLARDA KOMİSYON İLE UZLAŞMA SAĞLANDI

Geçtiğimiz haftalarda önce Fransa’nın, ardından İspanya ve İtalya’nın otomotiv sektörlerine yapmayı planladıkları devlet yardımları, gerek üye ülkeler gerekse Avrupa Komisyonu Rekabet Genel Müdürlüğü tarafından sert bir şekilde eleştirilmiş ve Komisyon’un bu yardımlara planlandığı şekliyle izin vermeyeceği belirtilmişti.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ’Nİ KURAN ANTLAŞMA’NIN KAMU AÇIKLARININ DENGELENMESİNDE ÜYE ÜLKELER ARASI “DESTEK VERMEME” HÜKMÜ AŞILABİLECEK

Avrupa Komisyonu’nun Ekonomi ve Parasal İşlerden sorumlu Üyesi Joaquin Almunia 3 Mart’ta yaptığı bir açıklamayla, AB Antlaşması’nda üye ülkelerin, kamu açıklarını kapatmak amacıyla birbirlerine destek vermelerinin önlenmesine ilişkin bir hüküm bulunmakla birlikte, buna bir çözüm bulunabileceğini belirtti.

Devamını Oku

KÜRESEL KRİZLE BİRLİKTE KORUMACILIK DA YAYGINLAŞIYOR

Dünyayı saran küresel krizle birlikte artan korumacılık önlemleri, dikkat çekiyor. Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan ve Şubat ayında, AB’nin ortak ticaret politikasının belirlendiği Komite 133’e sunulan bir rapora göre, Ocak ayında AB dışındaki ülkelerde ticarete ilişkin potansiyel kısıtlayıcı veya rekabete aykırı 87 tedbir alındı.

Devamını Oku

AVRUPA BÖLGELER VE ŞEHİRLER ZİRVESİ, 5-6 MART TARİHLERİNDE PRAG’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bölgeler Komitesi tarafından her iki yılda bir gerçekleştirilen Avrupa Bölgeler ve Şehirler Zirvesi, 5-6 Mart tarihlerinde AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPALILARIN %59’U BÖLGESEL VE YEREL OTORİTELERİNİN AB KARAR ALMA SÜREÇLERİNDE DAHA ETKİN ROLÜ OLMASINI İSTİYOR

2008 Ekim ve Kasım aylarında gerçekleştirilen “Avrupa Birliği’nde bölgesel ve yerel otoritelerin rolü” adlı Eurobarometer 307 no’lu araştırma raporu Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margot Wallstörm ve Bölgeler Komitesi Başkanı Luc Van den Brande tarafından 3 Mart Salı günü tanıtıldı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU KADIN VE ERKEK ARASINDAKİ ÜCRET FARKININ AZALTILMASINA YÖNELİK BİR KAMPANYA BAŞLATTI

Avrupa Komisyonu, 3 Mart 2009 tarihinde “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” vesilesiyle kadın ve erkek arasında ücret farklılığını azaltmaya yönelik bir kampanya başlattı.

Devamını Oku

“2009 YILI SOSYAL KORUMA VE İÇERME ORTAK RAPORU” YAYIMLANDI

5 Mart 2009 tarihinde Avrupa Komisyonu “2009 yılı Sosyal Koruma ve İçerme Ortak Raporu”nu açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA REKABETÇİ TELEKOMÜNİKASYON DERNEĞİ (ECTA), AB ÜYE ÜLKELERİNDE GENİŞBANT KULLANIM ORANLARINI İNCELEYEN BİR RAPOR YAYIMLADI

Avrupa Rekabetçi Telekomünikasyon Derneği (ECTA) tarafından yayımlanan yeni AB Genişbant Çizelgesinde (EU Broadband Scoreboard), AB genelinde genişbant bağlantılarının geçen yıla kıyasla %20 oranında artarak 110,5 milyona ulaştığı belirtiliyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU TOPRAĞI KORUMANIN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDEN KORUNMAK OLDUĞUNU AÇIKLAYAN RAPORUNU YAYIMLADI

Avrupa Komisyonu, 5 Mart 2009 tarihinde yayımladığı raporunda, toprağın, büyük bir karbon rezervi olarak, iklim değişikliğiyle mücadelede çok önemli bir rol oynayabileceğini; toprakları korumak ve onları “karbon yutakları” olarak muhafaza etmek yoluyla bunun başarılabileceğini vurguladı.

Devamını Oku

PERAKENDE SEKTÖRÜ FORUMU DÜZENLENDİ

Avrupa Komisyonu ve Avrupa’daki perakende sektörünün temsilcileri tarafından 3 Mart Salı günü Brüksel’de Perakende Forumu gerçekleştirildi.

Devamını Oku

23 MART’TAKİ AB TARIM BAKANLARI KONSEYİ TOPLANTISI ÖNCESİ ÖNEMLİ GÜNDEM MADDELERİ BELİRLENDİ

2 Mart günü bir araya gelen Özel Tarım Komitesi, Mart ayı sonunda gerçekleştirilecek Tarım Bakanları Konseyi toplantısında görüşülmek üzere çeşitli konuları gündemine aldı.

Devamını Oku

AB İÇİNDE İNTERNET ALIŞVERİŞİNİN SEYRİNE İLİŞKİN BİR RAPOR YAYIMLANDI

5 Mart günü yayımlanan ve Avrupa Komisyonu Tüketiciden Sorumlu Üyesi Meglena Kuneva tarafından sunulan rapor, Avrupa Birliği’nde tüketicilerin internet üzerinden alışveriş yapma eğilimlerini analiz ediyor.

Devamını Oku

AB’DE ŞEKER SEKTÖRÜ REFORMUNDA İSTENİLEN HEDEFLER TUTTURULURKEN, ZEYTİNYAĞLARINDA YENİ DÜZENLEMELER ÖNGÖRÜLDÜ

6 Mart günü, Avrupa şeker endüstrisinin yeniden yapılandırılması çerçevesinde 2006-2009 dönemini kapsayan reform döneminde şeker ve izoglikoz kotalarının 14 milyon ton seviyesine düşürüldüğünü açıklayan Avrupa Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Üyesi Mariann Fischer Boel, şeker sektörü reformunun bu itibarla başarıya ulaştırıldığını ifade etti.

Devamını Oku

KOMİSYON TÜRK VE ÇEK ŞİRKETLERİNİN ORTAKLIĞINI ONAYLADI

Komisyon enerji alanında Çek ve Türk şirketlerinin ortak girişim (joint-venture) şeklindeki devralma işlemlerini onayladığına dair kararını 4 Mart 2009 tarihinde yayınladı (Case COMP/M.5370).

Devamını Oku