İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-15 MART 2009

BULGARİSTAN, SON GAZ KRİZİNİN ARDINDAN AB’DEN DAHA FAZLA DESTEK BEKLİYOR

Rusya ile Ukrayna arasındaki son gaz krizinin ardından, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso ve Komisyon’un Enerjiden Sorumlu Üyesi Andris Piebalgs ile Bulgaristan Başbakanı Sergei Stanishev arasında 5 Mart’ta Brüksel’de gerçekleştirilen toplantının merkezinde enerji yer aldı. Hatırlanacağı üzere, AB içinde, Rusya ile Ukrayna arasındaki ticari anlaşmazlıktan en fazla etkilenen iki ülke, Slovakya ile birlikte Bulgaristan olmuştu.

Avrupa ekonomi kurtarma planı çerçevesinde, öncelikli enerji altyapısı bağlamında Yunanistan ve Romanya ile gaz bağlantıları kurması ve gelecekte gaz tedarikinin kesilmesi ihtimaline karşılık mevcut gaz akışının yönünü değiştirmesi için, Bulgaristan’a on binlerce Avro tahsis edilmesi bekleniyor. Toplantıda tüm meslektaşları gibi Stanishev de, Barroso’ya, bu kapsamda daha fazla para beklediklerini iletti.

Toplantıda, Stanishev, ülkesinin, Kozloduy güç istasyonundaki 4 adet 440 megawatt’lık reaktörden ikisinin yeniden çalışır hale getirilmesi fikrinden de vazgeçtiği konusunda Komisyon’a garanti verirken; son gaz krizinden sonra daha da ihtiyaç duyulan ortak bir Avrupa enerji politikası konusundaki tartışmalar hakkında kamuoyunu bilgilendirmek ve bu konudaki tartışmaları teşvik etmek amacıyla, Bulgaristan’ın yıllık daimi bir enerji forumuna ev sahipliği yapma önerisini de Piebalgs’a iletti. Bulgar Başbakan, kriz sırasındaki tutumu dolayısıyla Piebalgs’a teşekkür ederken; söz konusu kriz yüzünden ülkesinin 250 milyon Avro’nun üzerinde zarara uğradığını da vurguladı.