İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-15 MART 2009

AB’DE GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ÜRÜN PAZARI GENİŞLİYOR

Avrupa Birliği’nde genetiği değiştirilmiş ürünlerin yetiştirilmesine yönelik itirazlar devam ederken, Avrupa Komisyonu 10 Mart’ta alınan bir kararla Bayer CropScience tarafından üretilen T45 isimli yağlık kolzanın onaylanması yönünde karar aldı. Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı tarafından olumlu bilimsel görüş sunulmasının üzerine harekete geçen Komisyon, üye ülkelerin onayın kabulü veya reddi için gerekli nitelikli çoğunluğu sağlayamaması sonucu karar alma yetkisini kullandı.

Yapılan basın açıklamasında, onayın, Kanada’dan Avrupa Birliği’ne yağlık kolza ithalatını yeniden başlatmasının beklendiği ifade edildi. T45, yağlık kolzayı glufosinate ammonium adlı herbisite (yabani ot engelleyici) dirençli hale getiren bir dizi genetik mühendisliği işlemlerinden geçirilmiş bir üründür. Çevreci gruplar ise, bu tür işlemlerin yüksek dirençli yabani otların ortaya çıkmasına yol açarak ekolojik dengenin bozulacağı uyarısını yapıyorlar.

Bu arada devam eden tartışmalar çerçevesinde, Yeşiller Grubu ve Avrupa Özgür İttifakı milletvekilleri, MON 810 isimli genetiği değiştirilmiş mısır yetiştirilmesi konusunda isteksiz davranan bazı üye ülkelerin zorlanmasına karşı çıkarak Avrupa Komisyonu’ndan bir açıklama getirilmesini talep etmişti. Genel Kurul gündemine alınması istenen bu açıklama talebi Avrupa Sosyalistler Partisi Grubu’nun benzer yöndeki teklifiyle birlikte 9 Mart günü Strazburg’taki oylamada çoğunluk tarafından reddedildi.  Yeşiller Grubu eşbaşkanları Daniel Cohn-Bendit ve Monica Frassoni diğer parti grubu liderlerine ve Komisyon Başkanı Barroso’ya gönderdikleri mektupta AB’nin genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) ile ilgili politikalarını eleştirerek, Barroso’yu GDO’ların kamu sağlığı, biyolojik çeşitlilik ve çiftçilik üzerine vatandaşlar arasında kaygı yaratan etkileri konusunda duyarsız kalmakla suçlamıştı. Bilindiği üzere Avrupa Komisyonu son olarak Avusturya ve Macaristan’ı, sınırları dâhilinde AB’nin yasal olarak onay verdiği GDO yetiştirilmesine karşı getirilen geçici önlemleri kaldırmaları konusunda uyarmıştı.