İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-15 MART 2009

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta İktisadi Kalkınma Vakfı’nın AB nezdinde iletişim etkinlikleri kapsamında Fransa’da bir uluslararası kolokyum düzenlendi.

Devamını Oku

İKTİSADİ KALKINMA VAKFI , YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ VE PARİS X NANTERRE ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİ İLE DÜZENLENEN “TÜRKİYE’NİN AVRUPA BİRLİĞİ’NE KATILIMI – KORKULARIN ÖTESİNE GEÇMEK” BAŞLIKLI ULUSLARARASI KOLOKYUM PARİS’TE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV), Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Paris X Nanterre Üniversitesi işbirliği ile 12–13 Mart 2009 tarihlerinde Paris’te Türkiye-AB ilişkilerinin ele alındığı “Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne Katılımı – Korkuların Ötesine Geçmek - Doit-on desirer ou craindre l’adhésion de le Turquie à l’Union Européen?” başlıklı uluslararası bir kolokyum düzenlendi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA ADAY ÜLKELERİN İLERLEME RAPORLARINA İLİŞKİN AP RAPORLARI KABUL EDİLDİ

Avrupa Komisyonu tarafından, üç aday ülkenin (Hırvatistan, Türkiye ve Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti) 2008 yılı İlerleme Raporu’na ilişkin hazırlanan Avrupa Parlamentosu (AP) raporları, 11 Mart tarihinde Strazburg’ta görüşülerek 12 Mart’ta yapılan oylama neticesinde kabul edildi.

Devamını Oku

ARNAVUTLUK HAZİRAN SONUNDAN ÖNCE ADAYLIK BAŞVURUSUNDA BULUNMAYI PLANLIYOR

Başbakan Sali Berisha Arnavutluk’un 30 Haziran’dan önce Avrupa Birliği’ne üyelik için başvuracağını açıkladı.

Devamını Oku

LİZBON ANTLAŞMASI’NA İLİŞKİN ÜÇ RAPOR AVRUPA PARLAMENTOSU ANAYASAL İŞLER KOMİTESİ’NDE KABUL EDİLDİ

Avrupa Parlamentosu üyesi Belçikalı Parlamenter Jean-Luc Dehaene ve Alman Parlamenterler Elmar Brok ile Jo Leinen tarafından hazırlanan raporlar 9 Mart 2009 tarihinde Avrupa Parlamentosu (AP) Anayasal İşler Komitesi’nde kabul edildi.

Devamını Oku

AB KOMİSYONU BAZI ÜLKELERİN ULAŞTIRMA SEKTÖRÜNE DEVLET YARDIMLARINA ONAY VERDİ

Belçika’nın onaylanan devlet yardımı programına göre, demiryolunu kullanan ve kombine mal taşımacılığı yapan Belçikalı firmaların, bir yandan kombine ulaştırma altyapısı ile ilgili harcamaları, diğer yandan sınır ötesi kara yolu ve demiryolu taşıma maliyetleri arasındaki farkın bir bölümü devlet yardımı programından karşılanabilecek.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ - GÜNEY KORE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI’NDA HENÜZ MUTABAKAT SAĞLANAMADI

Hatırlanacağı üzere, Aralık 2008’den itibaren son aşamaya gelerek imzalanması konusunda önemli ilerlemelerin kaydedildiği, AB-Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakerelerinde sorun yaşanmış, başta Almanya olmak üzere Fransa ve İtalya gibi bazı ülkelerin anlaşmaya ilişkin iki noktadaki itirazları nedeniyle Şubat ayında yapılması planlanan 8. tur müzakerelerin ertelenmesine neden olmuştu.

Devamını Oku

BULGARİSTAN, SON GAZ KRİZİNİN ARDINDAN AB’DEN DAHA FAZLA DESTEK BEKLİYOR

Rusya ile Ukrayna arasındaki son gaz krizinin ardından, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso ve Komisyon’un Enerjiden Sorumlu Üyesi Andris Piebalgs ile Bulgaristan Başbakanı Sergei Stanishev arasında 5 Mart’ta Brüksel’de gerçekleştirilen toplantının merkezinde enerji yer aldı.

Devamını Oku

MACARİSTAN, NABUCCO İÇİN ULUSLARARASI BİR BİRİM KURULMASINI İSTİYOR

Macaristan Parlamentosu Nabucco Komitesi Başkanı Janos Koka, Rusya’yı devre dışı bırakarak Orta Asya ve Hazar Denizi’nden Topluluğa doğal gaz getirilmesini amaçlayan boru hattı projesini desteklemek üzere bir birim kurulmasını önerdi.

Devamını Oku

AB’DE RESESYON, LİZBON HEDEFLERİNE ULAŞMA ÇABALARINI DA YAVAŞLATIYOR

Brüksel’de bulunan düşünce kuruluşu Lizbon Konseyi ve Alman finans kurumu Allianz SE.’nin birlikte hazırladıkları yıllık Büyüme ve İstihdam İzleme Raporu’nda AB ülkelerinde yaşanan resesyon nedeniyle Lizbon hedeflerinin karşılanması için gerçekleştirilen çalışmaların da yavaşladığı belirtiliyor.

Devamını Oku

İSVİÇRE, LÜKSEMBURG VE AVUSTURYA, VERGİ KAÇAĞI VE KAÇAKÇILIĞININ ÖNLENMESİ ÇALIŞMALARINA DAHİL OLMAK İSTİYOR

Kriz, ülkelerin finansal işlemlerin şeffaflığının artırılması ve kamu açıklarının azaltılması taleplerini daha haklı hale getirdi.

Devamını Oku

DÜNYA EKONOMİK FORUMU TARAFINDAN YAYINLANAN “CİNSİYET EŞİTLİĞİ 2008’’ RAPORUNDA TÜRKİYE SONLARDA YER ALIYOR

Dünya Ekonomik Forumu tarafından yıllık olarak hazırlanan cinsiyet eşitliği raporu Cenevre’de yayınlandı.

Devamını Oku

TOPLULUK İÇ PAZAR BİLGİ SİSTEMİ HİZMETLER DİREKTİFİNİN ALANINA DA GENİŞLETİLDİ

Topluluk İç Pazar Bilgi Sistemi (IMI) Avrupa Komisyonu tarafından Şubat sonunda duyurulan ve 2009 sonunda yürürlüğe girecek olan hizmetler direktifini içerecek şekilde genişletildi.

Devamını Oku

AB, DÜNYADA UYUŞTURUCUYA YÖNELİK KAMPANYANIN BAŞARISIZLIĞA UĞRADIĞINI DUYURDU

10 Mart Salı günü Viyana’da açıklanan ve Avrupa Komisyonu tarafından sunulan raporda geçtiğimiz on yılın uyuşturucu karşıtı politikalarının, bu illetle mücadelede başarı sağlayamadığı ifade edildi.

Devamını Oku

AB’DE ATIK YÖNETİMİ KONUSUNA İLGİ ARTIYOR

Avrupa Birliği İstatistik Kurumu Eurostat’ın 9 Mart’ta açıkladığı verilere göre 2007 yılında AB-27 içinde kişi başına ortalama 522 kilogram çöp yaratıldığı belirlendi. Oluşturulan çöp oranları ülkeden ülkeye fark gösteriyor; Çek Cumhuriyeti’nde ortalama kişi başına 294 kg çöp yaratılırken Danimarka’da bu oran 801 kg oldu.

Devamını Oku

AB’DE GIDA ÜRÜNLERİ ÜRETİM STANDARTLARI YÜKSELİYOR

Avrupa Halk Partisi ve Avrupa Demokratları (EPP-ED) Romanya üyesi Maria Petre’nin hazırladığı ve Avrupa Birliği’nde gıda üretimi standartlarının yükseltilmesi yönünde çeşitli öneriler içeren rapor 10 Mart günü Avrupa Parlamentosu’nda oy çokluğuyla onaylandı.

Devamını Oku

AB’DE GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ÜRÜN PAZARI GENİŞLİYOR

Avrupa Birliği’nde genetiği değiştirilmiş ürünlerin yetiştirilmesine yönelik itirazlar devam ederken, Avrupa Komisyonu 10 Mart’ta alınan bir kararla Bayer CropScience tarafından üretilen T45 isimli yağlık kolzanın onaylanması yönünde karar aldı.

Devamını Oku