İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 OCAK 2014

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye’nin gündemindeki en önemli gelişme Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın beş yıl aradan sonra Brüksel’e gerçekleştirdiği ziyaret oldu.

Devamını Oku

BAŞBAKAN ERDOĞAN BRÜKSEL’E RESMİ BİR ZİYARETTE BULUNDU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’un davetine cevaben 20-21 Ocak 2014 tarihlerinde Brüksel’e resmi bir ziyarette bulundu. Beş yıllık bir aradan sonra gerçekleşen ziyaret, son dönemde AB kurumları nezdinde Türkiye tarafından gerçekleştirilen en üst düzey ziyaret olma özelliğini taşıyor.

Devamını Oku

SIRBİSTAN İLE AB ÜYELİK MÜZAKERELERİNE FİİLEN BAŞLANDI

Sırbistan ile AB üyelik müzakerelerine 21 Ocak 2014 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilen Bakanlar Düzeyinde Katılım Konferansı ile fiilen başlandı. Hatırlanacağı üzere, AB Genel İşler Konseyi’nin 25 Haziran 2013 tarihinde Sırbistan ile katılım müzakerelerine başlanması yönündeki kararı, 27-28 Haziran 2013 tarihinde AB Liderler Zirvesi’nde kabul edilmiş ve ilk Katılım Konferansı’nın Ocak 2014’e kadar gerçekleştirilmesine karar verilmişti.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI TOPLANTISINDA İRAN, SURİYE VE ORTA AFRİKA CUMHURİYETİ ELE ALINDI

20 Ocak 2014 tarihinde Brüksel’de gerçekleşen AB Dışişleri Bakanları Konsey toplantısında İran, Suriye ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yaşanan gelişmelere ilişkin kararlar alındı. Toplantıda öncelikle İran’a uygulanan çeşitli yaptırımların altı aylık bir süre için askıya alınması kararlaştırıldı.

Devamını Oku

CENEVRE II MÜZAKERELERİ SÜRÜYOR

22 Ocak 2014 tarihinde İsviçre’nin Montrö kentinde başlayan ve Cenevre’de devam eden Cenevre II görüşmelerinde Suriye rejimi ve konferansa katılan muhalif gruplar arasında bazı konularda uzlaşma sağlandı. Müzakerelerde sağlanan ilk somut gelişme, Suriye yönetiminin, kuşatma altındaki Humus’ta bulunan kadın ve çocukların bölgeden ayrılmalarına izin vereceği açıklaması oldu.

Devamını Oku

DAVOS EKONOMİK FORUMU YAPILDI

Her sene İsviçre’nin Davos kentinde yapılan Dünya Ekonomik Forumu toplantısı “Dünyanın Yeniden Şekillendirilmesi: Toplum, Siyaset ve İş Dünyası için Sonuçlar” teması ile 22-25 Ocak tarihleri arasında yapıldı. Foruma yaklaşık 2500 küresel lider ve 1500 iş insanı katıldı.

Devamını Oku