İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 MART 2009

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL BRÜKSEL’DE TEMASLARDA BULUNDU

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 26 Mart’ta, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış’tan oluşan heyet eşliğinde Brüksel’e giderek çeşitli temaslarda bulundu. İlk olarak Cumhurbaşkanı Gül, Belçika Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Karel de Gucht’u kabul etti. Daha sonra Belçika Kralı II. Albert ile Kraliyet Sarayı’nda bir araya geldi. Bu görüşmelerde Türkiye Belçika ilişkilerinin yanı sıra Türkiye’nin AB konusundaki kararlılığı üzerinde durulduğu ifade edildi.

Kral II. Albert ile görüşmesinin ardından Gül, Komisyon binasında Başkan Jose Manuel Barroso ile baş başa görüşerek Avrupa Komisyonu’na Türkiye tarafından cumhurbaşkanlığı düzeyinde yapılan ilk ziyareti gerçekleştirmiş oldu. Gül bu görüşmede AB sürecinin zorlu bir süreç olduğunu belirterek, Türkiye’nin ulusal programını ilan ettiğini ve bu çerçevede Egemen Bağış’ın Başmüzakereci olarak atandığını belirtti. Ayrıca Türkiye’nin AB sürecinde daha da güçlendiğini ifade ederek Türk halkının bu sürece sahip çıktığını söyledi ve Türkiye’nin AB sürecindeki kararlılığını vurguladı. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ise, müzakere sürecinin hızla devam ettiğini belirtti. Bununla birlikte Komisyon Başkanı; din, düşünce ve basın özgürlüğünde daha fazla ilerleme kaydedilmesi gerektiğini ve Kıbrıs konusunda kapsamlı bir çözümün herkesin çıkarına olacağını söyledi. Ayrıca Kürtçe açılımı ve TRT Şeş televizyonu gibi olumlu gelişmelere işaret ederek, Çek Cumhuriyeti Başkanlığı süresinde iki fasıl daha açılabileceğini vurguladı.

Brüksel ziyareti çerçevesinde Cumhurbaşkanı Gül, 7. Avrupa İş Zirvesine (European Business Summit-EBS) onur konuğu olarak katıldı. Gül zirvede, Turkcell sponsorluğunda ve TÜSİAD’ın Ulusal Koordinatörü Bahadır Kaleağası moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Genişlemenin Avrupa’ya sunduğu fırsatlar: Türkiye’ başlıklı oturumda konuşma yaptı. Oturuma ayrıca Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alparslan Korkmaz ile TİSK Başkanı Tuğrul Kutadgobilik de katıldı.