İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MART-5 NİSAN 2009

NATO ZİRVESİ YAPILDI, DANİMARKA’NIN ESKİ BAŞBAKANI ANDERS FOGH RASMUSSEN NATO’NUN YENİ GENEL SEKRETERİ OLARAK ATANDI

NATO Zirvesi 3-4 Nisan 2009 tarihlerinde Fransa’nın Strazburg ve Almanya’nın Kehl kentlerinde gerçekleştirildi. Zirve’de Arnavutluk ve Hırvatistan’ın NATO üyeliği onayladı. Son genişlemeyle birlikte NATO’nun üye sayısı 28’e yükseldi. NATO Zirvesi yoğun gösterilere sahne oldu. Pek çok gösterici NATO’nun Afganistan’daki operasyonlarını protesto etti.

Zirve’de AB ve NATO arasında daha yakın işbirliği tesis edilmesi yönündeki irade belirtildi. NATO’nun görev tanımının da tartışıldığı Zirve’de terörizm, sanal saldırılar, enerji güvenliği, korsanlık ve iklim değişikliğinden kaynaklanan güvenlik sorunlarının potansiyel NATO görevleri olabileceği ifade edildi. ABD Başkanı Barack Obama, NATO – AB işbirliği konusunda bir açıklama yaparak ABD’nin güçlü müttefikler tercih ettiğini belirterek Avrupa’nın patronu değil ortağı olmak istediklerini belirtti.

Zirve’de ayrıca yeni NATO Genel Sekreteri de belirlendi. Danimarka’nın Eski Başbakanı Anders Fogh Rasmussen bu göreve getirildi. Türkiye’nin bazı çekinceleri neticesinde yeni oluşturulan beş genel sekreter yardımcısı pozisyonlarından birine bir Türk vatandaşının getirilmesi taahhüt edildi.