İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MART-5 NİSAN 2009

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta yoğun gelişmelere sahne oldu. Dünyayı ilgilendiren uluslararası toplantılar Türkiye açısından da kritik önemdeydi.

Devamını Oku

G20 ZİRVESİ YAPILDI

Dünyanın önde gelen 20 ekonomisinin bir araya gelmesiyle oluşturulan G20 Zirvesi 2 Nisan’da Londra’da gerçekleştirildi. Kasım 2008’de Washington’da toplanan son G20 Zirvesi’nden bu yana küresel mali kriz giderek derinleşti.

Devamını Oku

NATO ZİRVESİ YAPILDI, DANİMARKA’NIN ESKİ BAŞBAKANI ANDERS FOGH RASMUSSEN NATO’NUN YENİ GENEL SEKRETERİ OLARAK ATANDI

NATO Zirvesi 3-4 Nisan 2009 tarihlerinde Fransa’nın Strazburg ve Almanya’nın Kehl kentlerinde gerçekleştirildi

Devamını Oku

TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU TOPLANTISI BRÜKSEL`DE YAPILDI

Türkiye Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyon toplantısı 31 Mart-2 Nisan tarihlerinde Brüksel`de yapıldı.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU MİLLETVEKİLLERİ JOOST LAGENDİJK VE CEM ÖZDEMİR AVRUPA KOMİSYONU`NA TÜRKLERE VİZE MUAFİYETİNE İLİŞKİN SORU ÖNERGESİ VERDİ

Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu üyesi ve Almanya Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir ile Hollanda Yeşiller Partisi üyesi ve Avrupa Birliği-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Joost Lagendijk ortaklaşa bir soru önergesi hazırlayarak Avrupa Komisyonu`na sundular.

Devamını Oku

TÜRKİYE – İSPANYA İLİŞKİLERİNDE YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR

Uluslararası ilişkiler bağlamında yoğun bir hafta yaşayan Türkiye, İspanya’yı da konuk ediyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ŞEHİRLERİN SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARINI DESTEKLİYOR

Avrupa Komisyonu 30 Mart 2009 tarihinde, Avrupa Akıllı Enerji Programı’nın 2009 yılı çalışma programını kabul etti.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU AR-GE ALANINDA 3 YENİ PROJE BAŞLATIYOR

Avrupa Komisyonu Temmuz ayında inşaat, imalat ve otomotiv sektörlerinde araştırma ve inovasyonu desteklemek üzere 3 yeni PPP (public-private partnership, kamu-özel sektör ortaklığı) projesi başlatılacağını açıkladı. Projelerin odaklanacağı üç sektörün ekonomik krizden en fazla etkilenen sektörler olduğu belirtildi.

Devamını Oku

ELEKTRİKLİ EV EŞYALARINA VERİMLİLİK STANDARTLARI GELİYOR

31 Mart 2009 tarihinde toplanan Ekodizayn Düzenleyici Komitesi üyeleri Avrupa Komisyonu tarafından kabul edilen zorunlu enerji performansı standartlarını onayladı.

Devamını Oku

TOPLULUK MARKASI İÇİN BAŞVURU ÜCRETLERİ DÜŞÜRÜLÜYOR

Avrupa Komisyonu ile AB üye devletleri arasında 31 Mart 2009 tarihinde varılan anlaşma doğrultusunda, Topluluk markası için başvuru işlemlerinin hafifletilmesi ve ücretlerin düşürülmesi kararlaştırıldı.

Devamını Oku

KOMİSYON, GENETİK OLARAK DEĞİŞTİRİLMİŞ ORGANİZMALARIN (GDO) DİĞER ÜRÜNLERLE TARIM PAZARINDA BİR ARADA YER ALMASI YÖNÜNDE YASAL DÜZENLEME YAPMAYI GEREKLİ GÖRMEDİ

Avrupa Komisyonu 2 Nisan tarihinde GDO ürünlerinin konvansiyonel ve organik tarım ürünleriyle bir arada piyasaya sürülmesine ilişkin hazırlanan bir rapor hazırladı.

Devamını Oku

AVRUPA ADALET DİVANI İTALYA’NIN BAZI ÖZELLEŞTİRİLEN ŞİRKETLERDEKİ ALTIN HİSSE UYGULAMASINI HUKUKA AYKIRI BULDU

Adalet Divanı, İtalyan devletinin özelleştirilen Eni, Enel, Finmeccanica ve Telekom Italia gibi şirketlerde elinde tutmaya devam ettiği altın hisse (golden share) uygulamasının AB hukukuna aykırı olduğuna karar verdi.

Devamını Oku

FRANSIZ TELEKOM’A HAKİM DURUMUNU KÖTÜYE KULLANDIĞI İÇİN 10 MİLYON AVRO PARA CEZASI VERİLDİ

AB Komisyonu’nun 2004 yılında Fransız Telekom ile birleşen internet servis sağlayıcısı Wanadoo Interactive SA (WIN) şirketinin yıkıcı fiyat (predatory pricing) uygulayarak, piyasadaki hakim durumunu kötüye kullanmak suretiyle AT Antlaşmasının 82. maddesini ihlal ettiği için verdiği 10.35 milyon Avro tutarındaki para cezası önce İlk Derece Mahkemesi, ardından 02/04/2009 tarihinde Adalet Divanı tarafından onandı.

Devamını Oku

ULUSLARARASI VERGİ BİLGİ SİSTEMİNİN KARŞILIKLI DEĞİŞİMİ AMACIYLA YENİ ANLAŞMALAR İMZALANDI

Geçtiğimiz hafta Man, Jersey ve Guernsey adaları OECD’nin vergi kaçakçılığının önlenmesinde bilgi değişimine ilişkin uluslararası standartlarına uymak üzere ikili anlaşmalar imzaladılar.

Devamını Oku

AVRO ALANI ÜLKELERİNDE FARKLI DÜZEYDE REKABET GÜCÜ VAR

Avrupa Komisyonu 31 Mart’ta Avro Alanı ekonomisine ilişkin çeyrek dönem raporunu yayımladı.

Devamını Oku

AVRUPA MERKEZ BANKASI FAİZ ORANLARINI İNDİRDİ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) 2 Nisan’da Avro alanı faiz oranlarını yarım puan (25 baz puan) indirme kararı aldı. ECB, yılbaşından bu yana üçüncü kere faiz oranı indirimine gidiyor.

Devamını Oku

İKV-DEĞERLENDİRME : AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMLERİ - TARİHSEL BAKIŞ VE SON GELİŞMELER

İKV olarak, 4–7 Haziran 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Avrupa Parlamentosu seçimleri bağlamında yaşanan gelişmeleri Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarındaki e-bültenlerimizin birer sayısında değerlendireceğiz. Bu haftaki e-bültenimizde, AP seçimlerine tarihsel bir bakış açısıyla yaklaşılarak, Avrupa Birliği ülkelerinde 2009 seçimlerine yönelik beklentiler ele alınıyor.

Devamını Oku