İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-18 EKİM 2009

AB SON 50 YILDA YAYIMLADIĞI DÖKÜMANLARI İÇEREN DİJİTAL BİR KÜTÜPHANE OLUŞTURDU

AB’nin son 50 yılda yayımladığı yayınlardan oluşan online dijital kütüphane 18 Ekim’de Frankfurt kitap fuarında tanıtıldı. İlgilenen herkese açık olan AB'nin bu  kitaplığı  AB Yayın Ofisi tarafından 1952  yılından itibaren yayınlanan AB kurumlarının 110 000’den fazla sayıda yayınına ait, 12 milyondan fazla scan edilmiş sayfasının internet üzerinden ücretsiz olarak indirilebilmesini sağlıyor.

Kitaplıkta 1952 yılında Jean Monnet'in Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu’nun kuruluşunda yaptığı konuşması ve 1953 yılı Topluluğun yıllık faaliyet raporu gibi tarihi belgelere de ulaşılabiliyor. Dijital kütüphanedeki yayınlar belirli bir ücret karşılığı basılı olarak da temin edilebliyor. AB, elektronik yayın alanındaki girişimleriyle Amerikan Google portalıyla yarışabilir hale gelmeye çalışıyor.

Avrupa Komisyonu üyesi Leonard Orban da yaptığı açıklamada milyonlarca sayfanın 23 AB resmi dilinde herkes tarafından ulaşılabilir hale gelmesinin AB’nin tarih ve kültürünü dil çeşitliliği içinde koruduğunu belirtti. Söz konusu kitaplıkta 23 dil dışında bazı yayınlar Çince, Rusça ve diğer 20 dilde de mevcut. AB kitaplığına, çeşitli AB ülkeleri müze, kitaplık ve görsel işitsel koleksiyonlarını dijital ortamda bir araya getiren AB kültürel mirası ve dijital ekonomisini harekete geçirmeyi hedefleyen dev AB projesinin internet portalı, Europeana (http://www.europeana.eu/portal/aboutus.html) aracılığıyla da ulaşılabilecek.

AB kitaplığına (EU Bookshop)  aşağdaki linkten ulaşılabilir: http://bookshop.europa.eu/eubookshop/