İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-18 EKİM 2009

AVRUPA KOMİSYONU AB GIDA GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN MEVZUATI İÇ MEVZUATLARINA AKTARMADA BAŞARISIZLIĞA UĞRAYAN BEŞ ÜYE ÜLKEYE DİKKAT ÇEKTİ

Avrupa Komisyonu, uyarı mektuplarına rağmen AB gıda güvenliği mevzuatını iç hukuk sistemlerine aktarmada başarısız olan beş üye ülkeye karşı ihlal işlemlerinde bir sonraki adımı uygulamaya geçti. Finlandiya ve Polonya’ya gıdalarla temasa geçen yapışkanlı kağıtlara ve plastiklere ilişkin Topluluk direktifinin (2008/39/EC) ulusal kanunlara aktarımı konusunda Komisyon’u bilgilendirmede başarısız oldukları için ihlal işlemlerinin, Avrupa Adalet Mahkemesi’ne gönderilmeden önceki, ikinci aşaması olan “gerekçeli görüş” (AB Anlaşması’nın 226. maddesi gereğince) gönderildi.

Gerekçeli görüşler aynı zamanda, besicilikte hormonal ya da tirostatik etkileri olan bazı kimyasalların ve beta agonistlerin hayvan besiciliğinde kullanılmasının yasaklanmasına ilişkin 96/22/EC sayılı direktifte değişiklik getiren 2008/97/EC sayılı direktifin ulusal mevzuata aktarımı konusunda Komisyon’u bilgilendirmede başarısız olmalarından dolayı Belçika, Yunanistan, İtalya ve Polonya’ya da gönderildi.