İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19 EKİM-1 KASIM 2009

TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU TOPLANTISI YAPILDI

Türkiye-AB Karma Parlamento (KPK) Komisyonunun 62. Toplantısı 26-27 Ekim 2009 tarihlerinde yapıldı. Eşbaşkanlar Lütfi Elvan ve Helen Flautre oturumların sonunda ortak basın toplantısı düzenlediler.

Eşbaşkan Lütfi Elvan, Karma Parlamento Komisyonunun (KPK) 50 yılda 62 toplantı yaptığını belirterek, bu toplantıların Türkiye-AB ilişkilerine katkısı olduğunu söyledi. Önceki toplantılara Avrupa Parlamentosundan 5-6 milletvekili katılmasına rağmen bu toplantıya, 19 milletvekilinin katıldığına dikkati çeken Elvan, Avrupa parlamenterlerinin ABD, Çin ve Rusya'dan sonra en çok Türkiye karma komisyonuna talepte bulunduklarını söyledi. 
Lütfi Elvan, toplantının, AB'nin yayımladığı ilerleme raporundan sonraya denk gelmesi nedeniyle rapor hakkında görüşlerini açıklama imkanı bulduklarını kaydetti.

Türkiye-AB KPK üyelerinin, Türkiye'nin enerji alanında ne kadar önemli bir konumda olduğunu gördüklerini belirten Elvan, enerjinin hem Türkiye, hem AB, hem de dünyada güncelliğini koruyan, önemi her geçen gün artan bir sektör olduğunu ve yenilenebilir enerji konusunda Türkiye'nin büyük bir potansiyele sahip bulunduğunu dile getirdi. Elvan, KPK olarak sorunlu alanlara girmekten çok Türkiye-AB ilişkilerine nasıl katkı sağlanabileceği konusu üzerinde yoğunlaşmayı tercih ettiklerini belirtti. Eşbaşkan Elvan, Türkiye’nin, demokratik açılımla AB'nin temel değerlerine, ilkelerine uyum sağlayacağını, bu yönde çaba göstermeye devam edeceklerini ancak AB’nin de kendi koydukları temel ilkelere uyması gerektiğini ifade etti. 

Eşbaşkan Flautre da, Türkiye'nin AB ilişkilerini ve müzakere sürecini en iyi şekilde desteklemek için uygun organın KPK olduğunu vurgulayarak, büyük bir sorumlulukla ilerlediklerini, temel hedeflerinin Türkiye'nin AB üyeliği olduğunu belirtti. AB İlerleme Raporuna değinen Flautre, Türkiye'nin dönüşüm yönünde gösterdiği enerjiye baktığında, değişim ve dönüşüm için bu güçlü sosyal talepten çok etkilendiğini ifade etti. Raporun, biraz daha olumlu olmasını gerektiğini belirten Flautre, Türkiye-Ermenistan arasında protokol imzalanmasının da önemli bir aşama olduğunu kaydetti. Türkiye'nin en önemli konusunun ''demokratik açılım'' olduğuna dikkati çeken Flautre, Avrupa'da Türkiye'nin bu konuda gösterdiği cesaretin konuşulduğunu belirtti. Demokratik açılımla insan haklarında önemli ilerlemeler yaşanacağını vurgulayan Flautre, bunun gerçekçi ve Türkiye'yi ileri götürecek bir adım olduğuna, ilk kez çözümün mümkün göründüğüne ve tüm oyunculardan sorumlu olmalarını beklediklerine işaret etti.