İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19 EKİM-1 KASIM 2009

İSPANYA-BELÇİKA-MACARİSTAN ÜÇLÜSÜ AB DÖNEM BAŞKANLIK LOGOLARINI AÇIKLADI

29 Kasım’da İspanyol, Belçika ve Macar hükümetlerinin liderleri düzenledikleri bir basın toplantısıyla 1 Ocak 2010’dan 30 Haziran 2011’e kadar sürecek olan ortak başkanlık dönemleri boyunca kullanacakları logoyu açıkladılar.

Logo iç içe geçmiş “e” ve “u” harflerinden oluşup, Başkanlık koltuğunda birbirini takip edecek 3 ülkenin uyum ve dayanışmasını temsil ediyor. Bu logonun başkanlık makamında olan ülkeye göre sadece renginin değişeceğinin açıklanması, yakın işbirliği sağlama iradesini göstermekte olduğu şeklinde algılandı. Bunların yanı sıra “üçlü” başkanlık ilerleyen tarihlerde duyuracakları politik program ve bir internet sayfası gibi ortak iletişim çalışmaları yaptıklarını açıkladılar.

İspanya Başbakanı José Luis Zapatero logonun etkinlik için beraber çalışma iradesinin sembolü olmasının yanı sıra, modern ve açık bir Avrupa’yı da temsil ettiğinin altını çizdi. Zapatero, Lizbon Antlaşması’nın, Avrupa’nın lider olabileceğinin kanıtlarını göstermesi gerektiği zamanda kabul edildiğini, Birliğin dünya çapında barışı, demokrasiyi ve insan haklarını yüceltme görevinin zorluklarını karşılaması gerektiğini söyledi.

Herman van Rompuy ise bu üç ülkenin birliğe ne getirdiği sorusuna coğrafi ve kültürel denge cevabını verdi. Bunun yanı sıra “takım başkanlık” sistemini de olumlu karşıladığını açıkladı. Kriz konusunda ise eğer ortak para birimi ve ekonomik birlik olmasaydı krizin 30’lu yıllardaki gibi olacağını belirtti.

Macar başbakan Gordon Bajnai ise yeni başkanlık sisteminin uzun dönem planlamalara izin vereceğinin önemini belirtti ve krizden çıkmak için daha fazla işbirliği, daha fazla uyum ve daha fazla bütünleşmenin gerektiğinin altını çizdi.