İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19 EKİM-1 KASIM 2009

MOSKOVA, DOĞALGAZ BORU HATTI PROJELERİNİ HIZLANDIRIYOR

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Rus enerji şirketi olan ‘Gazprom’ tarafından yürütülen ve Rus doğalgazının topluluk pazarına hizmet vermesi için planlanmış gaz boru hattının kuruluşunda kesin sonuca götürebilecek hızlı politik adımlar için düğmeye bastı. Bunlardan biri Baltık Denizi altından geçen ve Rusya’dan Almanya’ya bağlanacak olan Kuzey Akım Projesi; diğeri ise Karadeniz’den geçecek olan ve Rusya ile Bulgaristan arasında kurulacak olan - Yunanistan ve İtalya’ya doğru giden kol ile Romanya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya’ya giden diğer bir kol şeklinde iki kola bölünen - Güney Akım Projesi.

Kuzey Akım projesi için Danimarka Başbakanı  Lars Lokke Ramussen ile telefon trafiğini kapsayan yoğun diplomatik ilişkiler neticesinde Danimarka’dan karasularının kullanılması için 20 Ekim 2009 tarihinde onay alan Putin,  25 Ekim’de ise Finlandiya Başbakanı ile görüştü. Bu görüşmede Rusya Başbakanı Vladimir Putin, yıl sonunda Finlandiyalı ekoloji uzmanları karar vermeden önce Kasım ayı başında Finlandiya münhasır ekonomik bölgesinin kullanılmasıyla ilgili hükümet kararı alacaklarının sözünü verdi.

Bilindiği üzere İskandinav ülkelerinin Baltık Denizi’nin ekolojik yapısının zarar göreceği gerekçesiyle Kuzey Akım projesinin kendi münhasır ekonomik bölgelerinden geçmesine izin vermeyi geciktirmeleri projenin maliyetini 7.4 milyon Avro artırmıştı. Öte yandan AB Dönem Başkanı İsveç ve projenin kendilerini bypass ettiğini düşünen Polonya ve Baltık ülkelerinin (Estonya, Letonya, Litvanya) kazanmak da zor görünüyor. Kuzey Akım projesi dünyanın ek kirli denizlerinden biri olan Baltık Denizi’ndeki ekolojik yaşam zarar vereceği için sadece çevre bilimcilerin değil Rusya’nın bölgedeki nüfuzunu artırmasından endişelenen İsveç’i de rahatsız ediyor.

Stokholm’dan gelecek desteği beklerken Moskova, Güney Akım Projesi’ni ileriye taşıma çabalarını yoğunlaştırdı. Rus, İtalyan ve Türk şirketlerinin daha önce Mavi Akım Projesi’nde birlikte çalışma tecrübesine sahip olduğunu vurgulayan Putin Güney Akım Projesi’nin inşasının Nabucco’dan önce tamamlanacağını belirtti.  22 Ekim 2009 tarihinde Gazprom CEO’su ile bir araya gelen İtalyan ENİ şirketinin yöneticisi Paolo Scaroni, Güney Akım’ın fizibilite çalışmasının 2010 başında kamuoyuna açıklanacağını, böylece boru hattının inşasına 2010 sonunda başlanacağını dile getirdi. 

Bir diğer önemli gelişme 23 Ekim 2009 tarihinde Gazprom’un Fransız enerji üreticisi GDF Suez ile başka bir enerji projesini geleceğe taşımak için ek bir eğitim programı üzerinde anlaşmaya varması oldu. Bilindiği üzere GDF Suez Kuzey Akım AG konsorsiyumunun %9 hissesini satın almak istiyor. Öte yandan diğer büyük Fransız enerji şirketi olan EDF ise, Güney Akım Projesi’ne katılmak istediğini açıklamıştı.