İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19 EKİM-1 KASIM 2009

KONSEY GERT’E İLİŞKİN YÖNETMELİĞİ VE EVRENSEL HİZMET VE ÖZEL HAYATA İLİŞKİN HÜKMÜ KABUL ETTİ

Fransız Sosyalist parlamenter Catherine Trautmann’ın elektronik iletişim ve hizmet ağları üzerine hazırladığı raporla ilgili uzlaşma komitesinin görüş birliğine varması beklenirken Bakanlar Konseyi Telekom Paketinin diğer ihtilafsız maddelerini uygulamaya devam ediyor. Genel İşler Konseyi Pazartesi günü GERT’in (Telekomünikasyonda Avrupalı Düzenleyiciler Grubu) kurulmasına ilişkin yönergeyi ve yürürlükteki evrensel servis hükümlerine ve özel hayatla tüketicilerin korunmasına ilişkin düzeltme hükmünü tartışmasız kabul etti.

İspanyol parlamenter Pilar del Castillo Vera’nın bildirdiğine göre yeni düzenleyici merci ulusal düzenleyici mercileri ve Avrupa Komisyonu ile işbirliği içerisinde çalışacak. Bu bağımsız birim bu alanda uzman olacak ve Parlamento, Bakanlar Konseyi ve Komisyon için danışmanlık yapacak. Aynı zamanda kurum, azami şeffaflık ilkesi ile çalışacak.

Ayrıca, Konsey’in evrensel hizmetler, özel hayata saygı ve tüketicinin korunmasına ilişkin olarak kabul ettiği yeni hüküm elektronik iletişim alanında tüketicinin ve kullanıcıların haklarını güçlendirdi, engelli kişilerin yeni teknolojilere ulaşımını kolaylaştırdı ve kişisel bilgilerin daha etkili korunmasını sağladı.