İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19 EKİM-1 KASIM 2009

AB KÜLTÜR MİRASI / EUROPA NOSTRA ÖDÜLLERİNDEN BİRİNİ TÜRKİYE ALDI

Avrupa Komisyonu’nun, kültürel mirasın ve çevrenin korunmasına ilişkin çalışan bir kurum olan Europa Nostra ile kültür programı çerçevesinde ortaklaşa organize ettiği Avrupa Birliği Kültür Mirası Ödülleri kapsamında dağıtılan ödüllerden birini 2009’da Türkiye aldı.

2002’den bu yana Avrupa’nın çeşitli ülkelerine dağıtılan ödüller, kültürel mirasın koruması, sınırlar arası kültür paylaşımı ve Avrupa çapında kültür mirasının korunması için yeni projeler oluşturulmasının desteklenmesi amacını taşıyor. Toplam dört kategoride verilen ödüller şu dalları kapsıyor: Kültürel mirasın koruması; kültürel mirasın araştırılması; kişi veya kurumlar tarafından adanmış hizmetler; eğitim, öğretim ve bilinç geliştirme.

Türkiye’den eğitim, öğretim ve bilinç geliştirme dalında Europa Nostra ödüllerinden birine layık görülen Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı tarafından yürütülen Kültür Karıncaları projesi kapsamında ilköğretim çağındaki çocukların kültürel bilincini arttırmak için çalışılıyor. 2002 yılından günümüze proje kapsamında 5.000’e yakın çocuğa eğitim verildi. Organizatörler tarafından orijinal bir eğitim modeli olarak adlandırılan projede üniversite öğrencileri ve genç profesyoneller gönüllü olarak çalışıyorlar.

Türkiye’ye verilen ödül için 25 Ekim’de, İstanbul’da Bizans döneminin en büyük kiliselerinden Aya İrini’de tören yapıldı. Ödül töreninde konuşan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış,  Kültür Karıncaları projesinin Türkiye’nin müzakere sürecinin önemli bir boyutu olan sivil toplum arasındaki diyalogun sağlanmasında çok önemli bir yer tutuğunu açıklayıp, Türkiye’nin kendine özgü kültürünü Türk ve Avrupa toplumlarına anlatacak gençlerin yetiştirilmesinin önemine değindi. Europa Nostra Genel Sekreteri Seneska Quaedvlieg Mihailovic ise ödül için 24 ülkeden toplam 138 başvuru yaptığını, jüri üyelerinin Kültür Karıncaları projesine özel ilgi gösterdiklerini çünkü bu proje modelinin birçok kültürü içinde barındıran Avrupa ülkeleri için de örnek olabileceğini düşündüklerini açıkladı. Söz konusu ödüle Türkiye daha önce 2006 yılında da, Kapadokya Sarıca Kilisesi’nin korunması projesiyle layık görülmüştü.