İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19 EKİM-1 KASIM 2009

OECD MESLEKİ EĞİTİM RAPORUNU AÇIKLADI

OECD üye ülkelerdeki mesleki eğitim üzerine rapor yayınladı. “İş için Eğitim” adı taşıyan bu rapor mesleki eğitim sistemini iş piyasasına uygun hale getirecek ve ekonomik büyümeyi destekleyecek şekilde dönüştürmek isteyen ülkelere politika önerileri içeriyor. OECD genel sekreteri Angel Gurria, krizden sürdürülebilir şekilde çıkmak için daha fazla ve daha iyi işler sunan yeni bir büyüme modelinin oluşturulması gerektiğini,  ekonominin bu yeni büyüme modeline uyum sağlaması için de iş gücünün doğru yetenekleri olması gerektiğini açıkladı. Eğer gençlere yüksek kalitede eğitim verilirse bu modelin başarılma şansının daha yüksek olduğunu da sözlerine ekledi.

OECD’nin raporunda dikkat çeken öneriler şunlar:

1- İş pazarının ihtiyaçları için: Öğrencilerin tercihleri ve işverenlerin ihtiyaçlarını bir araya getiren mesleki eğitim programları oluşturmak. İşverenlerin ihtiyaçlarını karşılayan yeteneklerin yanı sıra, öğrenciye mesleki hareketliliği sağlayacak yetenekleri de vermek.

2- Öğretmen ve Eğitimci işgücünü desteklemek için: Sanayi ile ortaklıkları, yarım zamanlı çalışmaları ve esnek yollarla işe alımı desteklemek.

3- İşyerinde eğitimi desteklemek için: İşverenlere ve öğrencilere işyerinde eğitime katılmaları için gerekli teşvikleri vermek

4- Ekonomik krize çözüm için: İşyerinde eğitimi desteklemek ve artmakta olan tam zamanlı mesleki eğitim talebini karşılamak.

5- Politika için geren araçları üretmek için: İşverenleri ve sendikaları mesleki eğitim politikası içine dahil edilmesi.