İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19 EKİM-1 KASIM 2009

AB’DE DEVLET YARDIMLARINA İLİŞKİN ALINAN KARARLAR

Avrupa Parlamentosu, Almanya’nın Kuzey Rhine-Westphalia bölgesine Avrupa Küreselleşme Uyum Fonundan 5553 milyon Avro kaynak aktarılmasını onayladı. Nokia’nın fabrikasını kapatarak üretimini Almanya Bochum’dan, Çin, Güney Kore, Hindistan, Meksika ve Brezilya’ya kaydırması sonucunda bu bölgede 1337 kişi işsiz kalmıştı. Söz konusu kaynak, eğitim, danışmanlık ve iş başvurusunda bulunacaklara yardım ve destek önlemlerinde kullanılacak. Küreselleşme Uyum Fonundan bu yıl içinde, İspanya’da otomotiv sektörüne 2,7 milyon Avro, yine İspanya’de tekstil sektörüne 3,3 milyon Avro ve Portekiz’de tekstil sektörüne 800 bin Avro kaynak aktarılmıştı. 

Avrupa Komisyonu İtalya’nın çevre dostu otomotiv yedek parça üretimine sübvansiyonlu (faiz indirimli) kredi şeklindeki yardım programını onayladı. Bu nitelikteki krediler AB’nin gelecekteki çevre standartlarına uyumlu ürünlerin üretimine verilmektedir. Söz konusu yardım programı özellikle, otomobil yedek parçalarının hafif binek ve ticari araçların emisyon miktarlarını düzenleyen “Euro 6” standardına uyumuna yönelik yatırımlara sağlanacaktır. Sübvansiyonlu kredi 31 Aralık 2010 tarihine kadar verilebilecek ve indirimli faiz oranı en çok iki yıl için uygulanabilecek.

Avrupa Komisyonu Nisan 2009’da onayladığı İngiltere’deki malvarlığı destekli tahvil garantisi yardım programının, İngiltere ekonomisinde meydana gelen ciddi dalgalanmaya karşı uygun önlem olabileceği gerekçesiyle 31 Aralık 2009 tarihine kadar uzatılmasını onayladı.

Avrupa Komisyonu Danimarka’nın, yüksek düzeyde çevre kirleticilerinin nitrojen oksit emisyonlarından (NO X) alınan vergide indirim sağlanmasına yönelik yardım programına izin verdi. Buna karşılık Komisyon Danimarka’nın bir diğer başvurusu olan atık vergilerinin tamamen kaldırılmasına yönelik devlet yardımı programını onaylamadı ve kapsamlı soruşturma açılmasına karar verdi. 

Danimarka 2008 yılında, AB’de 2010 yılından itibaren uygulanacak olan nitrojen oksit salınımına yeni vergi getiren düzenleme kapsamında çimento sanayi için vergi indirimi uygulaması talebinde bulunmuştu. Komisyon yaptığı incelemede Danimarka’da çimento sanayinin çevre vergisi yükünün, bu yeni vergi uygulanmadan önce dahi % 53 olduğunu tespit ederek Danimarka’nın talebini uygun buldu. Ancak Komisyon, Danimarka’nın atık vergisinin tamamen kaldırılması yönündeki talebini ise, çimento sanayinde atıkların azaltılması yönündeki motivasyonu yok edeceği gerekçesiyle reddetti

Avrupa Komisyonu daha önce onay verdiği, Almanya’da iki Lander’in HSH Nordbank AG’ye risk koruması ve sermayenin yeniden değerlendirilmesi şeklindeki devlet yardımı programına ilişkin soruşturma açtı. Komisyon Hamburg ve Schleswig-Holstein Lander’lerinin 10 milyar Avro risk koruması, 3 milyar Avro ise sermayenin yeniden değerlendirilmesi şeklindeki yardım programına 29 Mayıs 2009 tarihinde 6 ay uygulanmak üzere onay vermişti. Ancak Komisyon’dan yapılan basın açıklamasında, risk koruması kapsamındaki malvarlıklarının uygunluğu ve değerlemeleri hususunda ve bu önlemlerin söz konusu bankanın uzun dönemde varlığını sürdürmesini sağlayıp sağlayamayacağı konusunda ciddi şüpheleri bulunduğu için soruşturma açılmasına karar verildiği belirtildi.