İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19 EKİM-1 KASIM 2009

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Avrupa Birliği yoğun bir gündemle Ekim ayını sonlandırıyor. Lizbon Antlaşması’nın geleceğinin netlik kazanması ile AB gerek kurumsal reform çalışmalarına, gerekse enerjiden tutun, dış sınırların korunmasına kadar farklı politika alanlarındaki yeni girişimlerine hız veriyor.

Devamını Oku

EGEMEN BAĞIŞ, STRASBOURG’DA TEMASLARDA BULUNDU

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 21 Ekim’de Fransa’nın Strasbourg şehrinde Avrupa Parlamentosu (AP) yetkilileriyle temaslarda bulundu.

Devamını Oku

EGEMEN BAĞIŞ FİNLANDİYA`DA TEMASLARDA BULUNDU

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış 27-28 Ekim tarihlerinde temaslarda bulunmak üzere Finlandiya’ya gitti.

Devamını Oku

TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU TOPLANTISI YAPILDI

Türkiye-AB Karma Parlamento (KPK) Komisyonunun 62. Toplantısı 26-27 Ekim 2009 tarihlerinde yapıldı. Eşbaşkanlar Lütfi Elvan ve Helen Flautre oturumların sonunda ortak basın toplantısı düzenlediler.

Devamını Oku

CUMHURBAŞKANI GÜL, SIRBİSTAN’I ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sırbistan Cumhurbaşkanı Poris Tadiç`in davetlisi olarak, resmi bir ziyaret için 115 kişilik bir heyetle 25-27 Ekim tarihlerinde Belgrad`a gitti.

Devamını Oku

İSPANYA-BELÇİKA-MACARİSTAN ÜÇLÜSÜ AB DÖNEM BAŞKANLIK LOGOLARINI AÇIKLADI

29 Kasım’da İspanyol, Belçika ve Macar hükümetlerinin liderleri düzenledikleri bir basın toplantısıyla 1 Ocak 2010’dan 30 Haziran 2011’e kadar sürecek olan ortak başkanlık dönemleri boyunca kullanacakları logoyu açıkladılar.

Devamını Oku

UKRAYNA’NIN YIL SONUNDA ENERJİ TOPLULUĞUNA KATILACAĞI AÇIKLANDI

Ukrayna bu yıl Aralık ayında Enerji Topluluğuna katılacağını açıklandı. Ukrayna Ekim ayında katılım müzakerelerinin tamamlayan, önümüzdeki dönemde AB enerji müktesebatına nasıl uyum sağlayacağını içeren zaptı imzaladı.

Devamını Oku

MOSKOVA, DOĞALGAZ BORU HATTI PROJELERİNİ HIZLANDIRIYOR

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Rus enerji şirketi olan ‘Gazprom’ tarafından yürütülen ve Rus doğalgazının topluluk pazarına hizmet vermesi için planlanmış gaz boru hattının kuruluşunda kesin sonuca götürebilecek hızlı politik adımlar için düğmeye bastı.

Devamını Oku

FRANSA VE İTALYA FRONTEX’İN GÜÇLENMESİNİ İSTİYOR

Fransız Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy ve İtalyan Konseyi Başkanı Silvio Berlusconi, 23 Ekim’de AB dönem başkanı İsveç’e yazdıkları mektupta Avrupa dış sınırlar ajansı Frontex’in güçlendirilmesini istediklerini belirttiler.

Devamını Oku

AVRUPA ARAŞTIRMA KONSEYİ’NİN GELECEĞİNE İLİŞKİN BİR EYLEM PLANI KABUL EDİLDİ

Avrupa Komisyonu, 22 Ekim’de Avrupa Araştırma Konseyi’nin geleceği ile ilgili yeni bir eylem planı kabul etti. İlk aşamada, Avrupa Komisyonu, kısa vadede, seçkin bir bilim adamını icra dairesinin başına atamayı hedefliyor.

Devamını Oku

KONSEY GERT’E İLİŞKİN YÖNETMELİĞİ VE EVRENSEL HİZMET VE ÖZEL HAYATA İLİŞKİN HÜKMÜ KABUL ETTİ

Fransız Sosyalist parlamenter Catherine Trautmann’ın elektronik iletişim ve hizmet ağları üzerine hazırladığı raporla ilgili uzlaşma komitesinin görüş birliğine varması beklenirken Bakanlar Konseyi Telekom Paketinin diğer ihtilafsız maddelerini uygulamaya devam ediyor.

Devamını Oku

YENİ BALIKÇILIK İTHALAT KOTALARINA İLİŞKİN BİR YÖNETMELİK KABUL EDİLDİ

AB Bakanlar Konseyi, 26 Ekim 2009’da bazı balık ürünleri için 2010-2012’de AB bağımsız gümrük kotalarının görüşmeye açılmasına ve yönetimine ilişkin bir yönetmeliği kabul etti.

Devamını Oku

HAVACILIK SANAYİ KARBONDİOKSİT SALINIMINI AZALTMAK ZORUNDA KALACAK

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin çevre bakanları, havacılık sektörünün karbondioksit salınımını 2020 yılına kadar %10 oranında (2005’e göre) düşürmeye zorlanması konusunda mutabık kaldılar.

Devamını Oku

AB BÜTÇESİNDEN ÜÇ YENİ AJANSIN KURULMASI AMACIYLA KAYNAK AYRILMASI İÇİN ANLAŞMAYA VARILDI

AB Bakanlar Konseyi, üç yeni ajansın finansmanına ilişkin olarak Avrupa Komisyonu ve Parlamento ile birlikte 26 Ekim’de ortak karar aldı.

Devamını Oku

AB KÜLTÜR MİRASI / EUROPA NOSTRA ÖDÜLLERİNDEN BİRİNİ TÜRKİYE ALDI

Avrupa Komisyonu’nun, kültürel mirasın ve çevrenin korunmasına ilişkin çalışan bir kurum olan Europa Nostra ile kültür programı çerçevesinde ortaklaşa organize ettiği Avrupa Birliği Kültür Mirası Ödülleri kapsamında dağıtılan ödüllerden birini 2009’da Türkiye aldı.

Devamını Oku

OECD MESLEKİ EĞİTİM RAPORUNU AÇIKLADI

OECD üye ülkelerdeki mesleki eğitim üzerine rapor yayınladı. “İş için Eğitim” adı taşıyan bu rapor mesleki eğitim sistemini iş piyasasına uygun hale getirecek ve ekonomik büyümeyi destekleyecek şekilde dönüştürmek isteyen ülkelere politika önerileri içeriyor.

Devamını Oku

AB EKO-ETİKET PLANINA İLİŞKİN YENİ BİR DÜZENLEME KABUL EDİLDİ

Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi 26 Ekim tarihinde, AB Eko-etiket planının görünürlüğünü ve kapsamını arttıran düzenlemeye onay verdi.

Devamını Oku

GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ORGANİZMALAR

Avrupa Komisyonu’nun 30 Ekim 2009 tarihli kararı, Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin 1829/2003 sayılı tüzüğüne uygun olarak genetiği değiştirilmiş mısır MON 89034 (MON-89Ø34-3)’ten üretilmiş, oluşan ya da onu içeren ürünlerin pazarda yer almasını yetkilendiriyor.

Devamını Oku

EUROBAROMETRE’NİN YOKSULLUK ÜZERİNE KAMUOYU ANKETİ YAYIMLANDI

Avrupa Komisyonu, 2010 Yoksulluk ve Sosyal Dışlanma ile Mücadele Yılı arifesinde, yoksulluk üzerine yapılan Eurobarometre anketinin sonuçlarını 27 Ekim’de yayımladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU AB’DE FİNANSAL GÖZETİM VE DENETİMİN GÜÇLENDİRİLMESİNE İLİŞKİN İLAVE MEVZUAT DÜZENLEME ÖNERİLERİ ORTAYA KOYDU

Avrupa Komisyonu Avrupa’da finansal gözetimin güçlendirilmesi amacıyla geçen Eylül ayında üç yeni gözetim kurumu aracılığıyla Avrupa Finansal Gözetim Kurumları Sisteminin kurulması da dahil olmak üzere finansal gözetimin güçlendirilmesine ilişkin mevzuat paketini kabul etmişti.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU KDV’DEKİ YOLSUZLUKLARA İLİŞKİN BİR RAPOR YAYIMLADI

Avrupa Komisyonu, vergi kaçağı ve kaçakçılığıyla mücadele stratejisi kapsamında 25 üye ülkede 2000-2006 yılları arasında ödenmesi gereken KDV ve tahsil edilen KDV arasındaki açığın araştırıldığı bir raporu 30 Ekim’de yayımladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU BOSNA HERSEK VE UKRAYNA’YA EKONOMİK KRİZDEN ÇIKIŞ AMACIYLA AB TARAFINDAN MALİ YARDIM YAPILMASINI ÖNERDİ

Avrupa Komisyonu 29 Ekim’de Bosna Hersek’e ülke ekonomisinin toparlanması ve IMF tarafından açıklanan ödemeler dengesi ve kamu finansmanının düzenlenmesine yönelik dış finansman ihtiyacının karşılanması amacıyla 100 milyar Avro tutarında makro finansal yardım yapılması önerisinde bulundu.

Devamını Oku

AB’DE İŞSİZLİK ORANLARI EN YÜKSEK SEVİYELERİNE ULAŞTI

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın 30 Ekim’de açıkladığı verilere göre, Avro Alanı’nda işsizlik oranı Ağustos 2009’da %9,6’dan Eylül 2009’da %9,7’ye yükseldi.

Devamını Oku

AB, ABD VE MEKSİKA ÇİN’İ BAZI HAMMADDELERE KISITLAMA GETİRMESİ NEDENİYLE DTÖ’YE ŞİKÂYET ETTİ

Haziran ayında görüşmelerin kesilmesinin ardından Avrupa Birliği 4 Kasım 2009 tarihinde Dünya Ticaret Örgütü’nden Çin’in bazı hammaddelere getirdiği kısıtlamalara ilişkin şikayetini ele almak üzere bir panel oluşturması istedi.

Devamını Oku

AB GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERE YARDIM AMACIYLA YENİ BİR WEB SİTESİ OLUŞTURDU

Avrupa Komisyonu gelişmekte olan ülkelere yardımın etkinliğinin artırılmasına yönelik reform çalışmalarına hız kazandırmak amacıyla, gelişmekte olan ülkelere yardımda bulunmak isteyen kalkınmaya ilişkin bütün aktörlerinin görüş ve örnek uygulamalarını aralarında paylaşabilecekleri Capacity 4dev.eu adlı bir web sitesini 27 Ekim’de başlattı.

Devamını Oku

AB’DE DEVLET YARDIMLARINA İLİŞKİN ALINAN KARARLAR

Avrupa Parlamentosu, Almanya’nın Kuzey Rhine-Westphalia bölgesine Avrupa Küreselleşme Uyum Fonundan 5553 milyon Avro kaynak aktarılmasını onayladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU MENŞE ETİKETİ UYGULAMASI İÇİN PİLOT PROGRAM ÖNERDİ

Komisyon, bazı mallara hangi ülkede üretildiklerini gösteren “made in” etiketinin konulacağı kısa dönemli gönüllü menşe etiketi uygulaması önerisinde bulundu.

Devamını Oku