İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-15 KASIM 2009

ÇEK CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI VACLAV KLAUS, LİZBON ANTLAŞMASI’NI İMZALADI

3 Kasım 2009 tarihinde, Çek Anayasa Mahkemesi tarafından Lizbon Antlaşması’nın Anayasaya uygun olduğuna ilişkin kararın açıklamasının ardından, Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus, Lizbon Antlaşması’nı imzaladı. Vaclav Klaus’un talebi üzerine, Çek Cumhuriyeti’nin  29 Ekim tarihli AB Konseyi’nde Avrupa Temel Haklar Şartı’ndan muafiyet elde etmesi karşılığında, beklenen Anayasa Mahkemesi kararının olumlu olması halinde, Antlaşma’yı imzalayacağını taahhüt eden Klaus, böylelikle sözünü yerine getirmiş oldu. 

Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında, Vaclav Klaus, bir süredir Anayasa Mahkemesi’nin kararını beklediğini ve temel olarak söz konusu kararı onaylamamasına karşın, saygı göstereceğini belirtti. Klaus, ayrıca, Lizbon Antlaşması’nın yürürlüğe girmesiyle, Çek Cumhuriyeti’nin egemen bir devlet olmaktan çıkacağını kaydetti.

AB Dönem Başkanı İsveç’in Başbakanı Fredrik Reinfeldt, konuya ilişkin açıklamasında, Cumhurbaşkanı Klaus’un Antlaşma’yı imzalamasından ötürü memnuniyet duyduklarını ifade ederek, Lizbon Antlaşması’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte kurumsal zorlukların aşılacağı, daha demokratik, şeffaf ve etkili bir Birlik olma yolunda önemli bir adım atılacağını dile getirdi. Avrupa Komisyonu Başbakanı Jose Manuel Barroso ise Antlaşma’nın yürürlüğe girmesinin netleşmesiyle birlikte daimi AB Konseyi Başkanlığı ile AB Dışişleri ve Güvenlik Yüksel Temsilciliği’ne yapılacak atamalara ilişkin istişarelerin ve yeni Komisyon üyelerinin belirlenmesine yönelik çalışmaların en kısa sürede başlatılacağını kaydetti.

Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus’un Lizbon Antlaşması’nı imzalamasıyla, Lizbon Antlaşması’nın onay süreci sona erdi. 27 üye ülke tarafından onaylanan Antlaşma’nın 1 Aralık 2009’da yürürlüğe girmesi bekleniyor.