İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-15 KASIM 2009

CEMİL ÇİÇEK, KKTC`YE GİTTİ

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, KKTC'nin 26. kuruluş yıldönümü tören ve etkinliklerine katılmak üzere 14 Kasım 2009 tarihinde Adaya gitti. KKTC’nin, 26 yaşında genç bir cumhuriyet olduğunu belirten Çiçek, 26. yıl armağanı olarak Türkiye’den KKTC’ye deniz altından su projesinin gerçekleştirileceğini belirtti.

KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu da, Çiçek’in Türkiye’de önemli sorumlulukları bulunduğunu, KKTC’nin sorunlarını da üstlenerek kendilerine sağladıkları büyük destek için Çiçek’e teşekkür etti.

Eroğlu’nun son Ankara ziyaretinde önemli bir karar alındığını anımsatan Çiçek, Kıbrıs Türklerinin refahı için adanın su sorununa değindi. Su taşıma işinin ihaleye çıkarılacağı bilgisini verdi ve yıl sonuna kadar ihalenin sonuçlandırılarak temelinin 2010 yılı başında Eroğlu ile atma arzusunda olduklarını söyledi.

Kutlamalarda Kıbrıs sorununa ilişkin olarak da değerlendirilmelerde bulunan Çiçek Kıbrıs’ta her şeye rağmen çözüm istediklerini ancak Kıbrıs Türklerinin meşru haklarından vazgeçmelerine yol açacak bir çözüm istemediklerini belirtti. Kıbrıs sorununda hedef olan kapsamlı çözümün, adanın iki eşit toplum, iki kesimlilik, siyasi eşitlik, eşit statüde iki kurucu devlet temelinde bir araya getirilecek yeni bir ortaklık biçiminde ortaya çıkması gerektiğini ifade etti. Çiçek ayrıca, çözümün bütünlüğünün AB içinde aşındırılmasına asla imkan tanımayacaklarını ve bu sürecin ne kadar önemli ve anlamlı olduğunun iyice değerlendirilmesi gerektiğini savundu.