İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-15 KASIM 2009

DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU İSPANYA`YA GİTTİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 2010’un ilk yarısında AB Dönem Başkanlığı’nı üstlenecek olan İspanya’yı 14-16 Kasım tarihlerinde ziyaret etti. Davutoğlu Endülüs bölgesinin Cordoba kentindee İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos ile bir araya geldi.

Görüşmede genel anlamda İspanya’nın, Türkiye’ye AB üyeliği konusunda verdiği destek dikkati çekerken Orta Doğu ve Akdeniz’de yapılan işbirliğinin Afrika ile Güney Amerika’ya da taşınmasının gerekliliği, Kıbrıs ve PKK sorununa değinildi. Yalnızca siyasi değil ekonomik ve kültürel anlamda da işbirliğinin “mükemmel düzeyde” olduğuna vurgu yapılırken, Türkiye’nin AB üyelik sürecini “geri dönülmez bir yola sokmak için” ellerinden geleni yapacaklarını belirten Moratinos, İspanya dönem başkanlığı sırasında enerji, rekabet, eğitim ve kültür fasıllarının açılması konusunda Türkiye ile aynı fikirde olduğunu belirtti. Moratinos, Türkiye’nin özellikle komşularıyla ilişkiler konusunda yürüttüğü dış politikayı hayranlıkla izlediklerini de ekledi.

İspanya’nın AB dönem başkanlığından Türkiye'nin "büyük beklentileri ve umudu" olduğunu söyleyen Davutoğlu, İspanya'nın AB dönem başkanlığının Türkiye ile AB arasında sadece yeni fasıllar açılmasında değil, siyasi olarak yakınlaşma bağlamında da etkisini göstermesini beklediklerini ifade etti.

Kıbrıs ile ilgili olarak taraflar arasındaki müzakerelerin devam etmesine Türkiye ve İspanya'nın destek verdiğini kaydeden Davutoğlu, Kıbrıs sorununun çözümü için İspanya'nın da müzakerelerin devam etmesine büyük destek verdiğini söyledi. Orta Doğu ve Akdeniz'de İspanya ile yapılan bölgesel işbirliğinin Afrika ve Latin Amerika'da da yapılmasını da görüştüklerini kaydeden Davutoğlu, İspanya ile işbirliğinin Medeniyetler İttifakında olduğu gibi küresel boyutta devam edeceğini ve yeni işbirlikleri yapılacağını bildirdi.

Davutoğlu İspanya ziyareti sırasında ayrıca, programında olmadığı halde, Kral Juan Carlos tarafından da kabul edildi. Davutoğlu Barselona'da faaliyete geçen Türk Başkonsolosluğu'nun da resmi açılışını gerçekleştirdi ve Madrid’de Nueva Economia Forum adlı sivil toplum örgütü tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Medya, kanaat önderleri, işadamları ve kordiplomatik üyelerinin hazır bulunduğu toplantıda Davutoğlu, "Türkiye ve İspanya, Akdeniz'in iki Yakası; Küresel Barış ve Güvenliğe Ortak Katkılar" konulu bir konuşma yaptı.