İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-15 KASIM 2009

BAŞBAKAN ERDOĞAN İTALYA’YA GİTTİ

Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’le birlikte 16-18 Kasım tarihlerinde İtalya'ya gitti. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO’nun Dünya Gıda Güvenliği Zirvesi ile Gıda ve Tarım Örgütü'nün 36. Konferansı'na katılan Başbakan Erdoğan, hükümet olarak ulusal ve uluslararası düzeyde gıda güvenliği noktasında çok ciddi çalışmaları bulunduğunu ve bu sürece çok önem verdiklerini söyledi.

Geçtiğimiz Temmuz ayında İtalya'nın L'Aquila şehrinde düzenlenen ve Başbakan Erdoğan’ın da katıldığı G-8 Zirvesi'nde, L'Aquila Gıda Güvenliği Girişimi Deklarasyonu kabul edilmişti. Bu deklarasyonda sürdürülebilir küresel gıda güvenliğinin önemi vurgulanarak, tarımsal yatırımların artırılması, resmi kalkınma yardımları taahhütlerinin gerçekleştirilmesi ve DOHA Kalkınma müzakerelerinin tamamlanması gibi konularda fikir birliği sağlanmıştı. Ayrıca gelişmekte olan ve en az gelişmiş ülkelere teknik ve mali yardımların artırılmasının da bu amacın sağlanmasına katkıda bulunacağı belirtilmişti.

Çok sayıda ülkeden liderlerin katılımıyla Roma'da gerçekleştirilen FAO Zirvesi’nde, gıda güvenliği konusuna odaklanıldı. Gıda, ekonomik ve finansal krizlerinin dünya gıda güvenliği üzerindeki olumsuz etkilerinin nasıl minimize edileceği konuları ele alındı. Dünya Gıda Güvenliği Zirvesi’nin ardından Gıda ve Tarım Örgütü'nün 36. Konferansı'nda onur konuğu olarak bir konuşma yaptı.

Başbakan Erdoğan, İtalya ziyareti esnasında İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile de görüştü. Görüşmeden sonra Erdoğan İtalya’dan AB süreci ve Kıbrıs’la ilgili olarak verdikleri desteğin artarak devam etmesini istediklerini belirtti.