İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-15 KASIM 2009

MACARİSTAN’LA İYİ NİYET PROTOKOLU İMZALANDI

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Macaristan Ulusal Kalkınma ve Ekonomi Bakanı Istvan Varga ile 16 Kasım’da İyi Niyet Protokolü imzaladı. Bakan Ergün, protokolün imzalanmasından önce Macaristan Ulusal Kalkınma ve Ekonomi Bakanı Istvan Varga ile görüştü.

İyi Niyet Protokolünün ardından açıklamada bulunan Ergün, dünyada yaşanan ekonomik krizden, Türkiye'nin Macaristan ile olan ekonomik ilişkilerinin de olumsuz etkilendiğini belirtti. İki ülke bakanlarının bir araya gelmesinin somut sonuçlar doğurması gerektiğini ifade eden Bakan Ergün, bunun en önemli somut göstergesinin düzenlenen Türkiye-Macaristan İş Konseyi olduğunu vurguladı.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından 17 Kasım’da düzenlenen Türkiye-Macaristan İş Konseyi'nin açılış konuşmasını yapan Ergün, küreselleşme sürecinin damgasını vurduğu günümüz dünyasında ekonomik sınırların ortadan kalktığını ve rekabet yarışının ön plana çıktığını belirtti.

Türkiye ile Macaristan'ı birbirine yaklaştıran bir diğer ekonomik unsurun da Nabucco projesi olduğunu anlatan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün, ülkelerin buradaki ortaklığının, dostluğu ve işbirliğini pekiştiren stratejik bir partnerlik zemini oluşturduğunu söyledi. Türkiye'nin  ekonomik ve stratejik önemine de değinen Ergün, Türkiye'nin, hem yatırımcılar hem diğer ülkeler hem de AB gibi entegrasyonlar için de her zaman vazgeçilmez, güvenli ve güçlü bir partner olduğunu ifade etti.

Macaristan Ulusal Kalkınma ve Ekonomi Bakanı Istvan Varga da, Türkiye ile Macaristan arasında 2008 yılında yakalanan 2 milyar dolarlık ticaret hacminin sevindirici bir gelişme olduğunu dile getirerek, bunun bu yıl yüzde 50 gerilemesinin ise global ekonomik krizden kaynaklandığını, dünyada ekonomik krizin etkilerinin azalmasıyla birlikte ticaret hacminin normale döneceğini söyledi.