İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-15 KASIM 2009

GİORGİO NAPOLİTANO TÜRKİYE’YE RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

Türkiye’ye resmi ziyaret amacıyla gelen İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano 17 Kasım’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Görüşmede iki ülke ilişkileri ve Türkiye'nin AB üyelik süreci ele alındı. İtalya'nın, Türkiye'nin çok değer verdiği, Akdeniz havzasında ortak çıkarları paylaştığı dost ve müttefik bir ülke olduğunu ifade eden Gül, gerek ikili ilişkiler gerek çok taraflı işbirliğinin sağlam ve güçlü bir zeminde giderek derinleştiğini söyledi.

Türkiye ile İtalya arasındaki ilişkileri ''mükemmel'' olarak tanımlayan Gül, iki ülke arasında siyasi sorun bulunmadığına ve iki ülkenin uluslararası kuruluşlarda birbirini güçlü bir şekilde desteklediğine işaret etti. Türkiye ile İtalya arasında enerji alanında da büyük bir işbirliğinin söz konusu olduğunu bildiren Gül, bunun gelişmesine önem verdiklerini karşılıklı olarak teyit ettiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile İtalya'nın 2010 yılında bir çok kültürel faaliyet gerçekleştireceğini, Türkiye'nin 2012 yılında İtalya'da kültürel etkinlikler yapacağını anlattı.

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano  da Türkiye-İtalya ilişkilerinin çok iyi gittiğini, ancak daha ileriye götürülebileceğini belirtti. Savunma sanayi alanında çok önemli fırsatlar bulunduğunu ifade eden Napolitano, KOBİ'lerin rolünün önemine dikkat çekerek, Türkiye'nin İtalya'nın zengin KOBİ birikiminden faydalanmasının mümkün olduğunu, İtalyan sanayinin özünün KOBİ'ler olduğunu bildirdi.

İtalya Cumhurbaşkanı, iki ülkenin uluslararası kuruluşlarda da birlikte çalıştığını hatırlatarak, İtalya ile Türkiye'nin BM reformu konusunda tümüyle hemfikir olduğunu belirtti. Türkiye'nin AB ile tam üyelik müzakerelerine de değinen Napolitano AB’nin artık ahde vefa kavramını algılaması ve bunu takip etmesi gerektiğine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano birbirlerine karşılıklı olarak devlet nişanı takdim ettiler.