İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-15 KASIM 2009

H1N1 GRİBİNİN DOMUZLARA GEÇMESİNİN ENGELLENMESİ İÇİN BİR REHBER BELGE KABUL EDİLDİ

AB üye ülkeleri, Besin Zinciri ve Hayvan Sağlığı Daimi Komitesi’nde domuzları H1N1 salgın grip virüsüne karşı korumak amacıyla kontrol ve denetim önlemlerine ilişkin bir rehber belgeyi onayladı.

Amaç, çiftçileri, veterinerleri ve sağlık yetkililerini herhangi bir salgına karşı hazırlamak ve halk arasında oluşabilecek asılsız panik riskini azaltmak. Avrupa Komisyonu, basın açıklamasında virüsün domuz çiftliklerine girmesi halinde veterinerlik hizmetleri, hedeflenen denetim ve sürdürülebilir hareket kontrolleri ile H1N1 virüsünün zamanında tespit çalışmalarına odaklanılması gerektiğini belirtti. 

Komisyon birkaç aydır, H1N1 salgın grip virüsünün domuzlara bulaşması ihtimali ve böyle bir durumun yol açacağı sorunlarla mücadeleye ilişkin çalışmalarını sürdürüyordu. Buna örnek teşkil eden durumlar, muhtemelen virüsün insandan domuzlara bulaşmasıyla, şimdiye kadar Kanada, Arjantin ve Avustralya’da görüldü. Her ne kadar bu ülkelerde virüsün insanlara bulaşmasında domuzların etkili olmadığı görülse de hastalığın Avrupa’da domuzlarda görülmesi ve yayılması halk arasında asılsız endişenin artmasına sebep oluyor. Ayrıca muhtemelen insandan bulaşan H1N1 salgın grip virüsü Şili’deki hindilerde de tespit edildi. Komisyon durumu yakından takip ediyor.