İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
2-15 KASIM 2009

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Kasım başı itibarıyla AB’de önemli bir engel aşıldı. Bu engel Çek Cumhuriyeti Başkanı Vaclav Klaus’un Lizbon Antlaşması’nı imzalamaktaki çekimserliğinden kaynaklanıyordu.

Devamını Oku

TOBB, İKV VE ECAS İŞBİRLİĞİNDE DÜZENLENEN “VİZE ŞİKAYET HATTI” PROJESİNİN UYGULAMASINA BAŞLANDI

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere girişte Türk vatandaşlarına uygulanan vize zorunluluğunun ortaya çıkardığı ciddi sorunlar, kamuoyunda uzun süredir tartışılıyor. Toplumun farklı kesimlerinden ve meslek gruplarından kişiler, AB ülkelerine seyahat ederken vize uygulamasından kaynaklanan çeşitli zorluklar yaşıyor.

Devamını Oku

ÇEK CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI VACLAV KLAUS, LİZBON ANTLAŞMASI’NI İMZALADI

3 Kasım 2009 tarihinde, Çek Anayasa Mahkemesi tarafından Lizbon Antlaşması’nın Anayasaya uygun olduğuna ilişkin kararın açıklamasının ardından, Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus, Lizbon Antlaşması’nı imzaladı.

Devamını Oku

DAVUTOĞLU ESKİ FİNLANDİYA CUMHURBAŞKANI MARTTİ AHTISAARI İLE GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 18 Kasım’da Bağımsız Türkiye Komisyonu Başkanı eski Finlandiya Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari ve Komisyon üyeleriyle görüştü.

Devamını Oku

CEMİL ÇİÇEK, KKTC`YE GİTTİ

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, KKTC`nin 26. kuruluş yıldönümü tören ve etkinliklerine katılmak üzere 14 Kasım 2009 tarihinde Adaya gitti.

Devamını Oku

DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU İSPANYA`YA GİTTİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 2010’un ilk yarısında AB Dönem Başkanlığı’nı üstlenecek olan İspanya’yı 14-16 Kasım tarihlerinde ziyaret etti.

Devamını Oku

BAŞBAKAN ERDOĞAN İTALYA’YA GİTTİ

Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’le birlikte 16-18 Kasım tarihlerinde İtalya`ya gitti. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO’nun Dünya Gıda Güvenliği Zirvesi ile Gıda ve Tarım Örgütü`nün 36. Konferansı`na katılan Başbakan Erdoğan, hükümet olarak ulusal ve uluslararası düzeyde gıda güvenliği noktasında çok ciddi çalışmaları bulunduğunu ve bu sürece çok önem verdiklerini söyledi.

Devamını Oku

MACARİSTAN’LA İYİ NİYET PROTOKOLU İMZALANDI

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Macaristan Ulusal Kalkınma ve Ekonomi Bakanı Istvan Varga ile 16 Kasım’da İyi Niyet Protokolü imzaladı. Bakan Ergün, protokolün imzalanmasından önce Macaristan Ulusal Kalkınma ve Ekonomi Bakanı Istvan Varga ile görüştü.

Devamını Oku

GİORGİO NAPOLİTANO TÜRKİYE’YE RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

Türkiye’ye resmi ziyaret amacıyla gelen İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano 17 Kasım’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Görüşmede iki ülke ilişkileri ve Türkiye`nin AB üyelik süreci ele alındı.

Devamını Oku

AB, ABD VE MEKSİKA ÇİN’İ BAZI HAMMADDELERE KISITLAMA GETİRMESİ NEDENİYLE DTÖ’YE ŞİKÂYET ETTİ

Haziran ayında görüşmelerin kesilmesinin ardından, Avrupa Birliği 4 Kasım 2009 tarihinde Dünya Ticaret Örgütü’nden Çin’in bazı hammaddelere getirdiği kısıtlamalara ilişkin şikayetini ele almak üzere bir panel oluşturmasını istedi.

Devamını Oku

AB’NİN HİNDİSTAN İLE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI GÖRÜŞMELERİ

Güney Kore ile başarılı bir şekilde sonuçlanan Serbest Ticaret Anlaşmasını (STA) takiben, Avrupa Komisyonu’nun bütün dikkati Hindistan ile yapılması planlanan STA’ya yöneldi.

Devamını Oku

AVRUPA KONSEYİ VE PARLAMENTOSU ENERJİ VERİMLİLİĞİ PAKETİ ÜZERİNDE UZLAŞMAYA VARDI

Avrupa Konseyi ve Parlamentosu temsilcileri 17 Kasım 2009 tarihinde Enerji Verimliği Paketi üzerinde uzlaşmaya vardı. Konuyla ilgili açıklama yapan İsveç Dönem Başkanlığı, paket üzerinde kısa sürede uzlaşmaya varılmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, bunun iklim değişikliği konusunda sözlerden eyleme geçişin en önemli kanıtı olduğunun altını çizdi.

Devamını Oku

KUZEY AKIM PROJESİ İVME KAZANDI

Finlandiya ve İsveç Hükümetlerinin 5 Kasım 2009 tarihinde Kuzey Akım boru hattının kendi münhasır ekonomik alanlarından geçmesine yeşil ışık yakmalarıyla proje ivme kazandı.

Devamını Oku

KRİZ AB’DE YASADIŞI GÖÇ AKIŞINI YAVAŞLATTI

AB Dış Sınır Koruma Ajansı, Frontex direktörü Gil Arias Fernandez, ekonomik kriz nedeniyle sene başından beri Avrupa Birliği sınırlarında önlenen yasadışı göçmen sayısında fark edilir bir düşüş olduğunu açıkladı.

Devamını Oku

EUROBAROMETER ANKETİNE GÖRE EKONOMİK KRİZ İŞYERİNDE YAŞA GÖRE AYRIMCILIĞI ARTIRIYOR

Avrupa Komisyonu’nun kamuoyu araştırma raporlarından üçüncüsü olan ve Avrupalıların ayrımcılığa nasıl baktıklarına ilişkin Eurobarometer raporu 9 Kasım’da yayımlandı.

Devamını Oku

AB’DEN İKLİM GÖRÜŞMELERİNDE HERKESİN ÜSTÜNE DÜŞENİ YAPMA ÇAĞRISI YAPILDI

2012 sonrası dönem için global anlaşmaya varmak üzere düzenlenecek Kopenhag Konferansı öncesinde iklim görüşmelerine ilişkin 2 Kasım’da Barselona’da gerçekleştirilen son Birleşmiş Milletler hazırlık oturumunda Avrupa Birliği liderleri bir araya geldi.

Devamını Oku

AVRUPA SANAYİ EMİSYONLARINA İLİŞKİN VERİLERİN YER ALDIĞI SİTE E-PRTR INTERNETTE KULLANIMA AÇILDI

Avrupa Komisyonu ve Avrupa Çevre Ajansı (EEA) tarafından oluşturulan ve Avrupa’da çevresel kirleticilerin salımı ve transferine ilişkin bilgilerin yer aldığı yeni kayıt sistemi 9 Kasım’da tanıtıldı.

Devamını Oku

ULUSLARARASI KARAYOLU TAŞIMACILIĞI BİRLİĞİ 2030 YILINA KADAR KARBONDİOKSİT SALIMINI YÜZDE 30 ORANINDA AZALTMAYI TAAHHÜT ETTİ

5 kıtadan 74 ülkenin kamyon, otobüs, vagon ve taksi operatörlerini temsil eden Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği, 6 Kasım 2009’da Cenova’da toplanarak, önümüzdeki 20 yılda, sektörün karbondioksit salımının yüzde 30 oranında azaltılması yönünde oybirliğiyle karar aldı.

Devamını Oku

AVRUPA ULUSLARARASI HAVALİMANLARI KONSEYİ, HAVACILIK SEKTÖRÜNE YENİ BİR İVME KAZANDIRMAK İÇİN TOPARLANMAYA YÖNELİK TEDBİRLERİN HAYATA GEÇİRİLMESİNİ İSTİYOR

Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi, 12 Kasım perşembe günü yayınlanan, finansal krizin havacılık sektörü üzerindeki etkilerini inceleyen raporunda, 2010 yılının ilk dönemlerinde hava trafiğinde cılız bir büyüme gerçekleşeceğini öngörüyor. 2010 yılının ikinci yarısı itibariyle toparlanmanın daha sürdürülebilir bir şekilde gerçekleşeceği düşünülüyor.

Devamını Oku

AVRUPA YARATICILIK VE İNOVASYON YILI ELÇİLERİ BİR MANİFESTO SUNDU

Avrupa Yaratıcılık ve İnovasyon Yılı elçileri, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barosso’ya 12 Kasım’da Avrupa Birliği’nin gelecek on yılda yaratıcılık ve inovasyon alanında stratejisinin belirlenmesine katkıda bulunmak amacıyla bir “manifesto” sundular.

Devamını Oku

ROMANYA’DA DOMUZLARDA GÖRÜLEN H1N1 VİRÜSÜ NEDENİYLE DOMUZ ETİNE İLİŞKİN TEDBİRLER

AB Gıda Zinciri ve Hayvan Sağlığı Daimi Komitesi, Romanya’da görülen hastalığın seyrindeki genel iyileşmeye dayanarak hayvanlarda görülen domuz gribine ilişkin kurallarda değişiklik getiren bir taslak kararı 4 Kasım’da oybirliğiyle destekledi.

Devamını Oku

TÜRKİYE’DEN İTHAL EDİLEN ARMUTLARA DAHA SIKI AB KONTROLÜ İSTENDİ

AB üye ülkelerinden uzmanları bir araya getiren Besin Zinciri ve Hayvan Sağlığı Daimi Komitesi, 4 Kasım’da Türkiye’den ithal edilen armutların kontrolünün arttırılmasına karar verdi. Bu karar, meyvede bir bitki sağlığı maddesi ve tarım ilacı olan amitrazın yüksek miktarda bulunması sonucunda verildi.

Devamını Oku

H1N1 GRİBİNİN DOMUZLARA GEÇMESİNİN ENGELLENMESİ İÇİN BİR REHBER BELGE KABUL EDİLDİ

AB üye ülkeleri, Besin Zinciri ve Hayvan Sağlığı Daimi Komitesi’nde domuzları H1N1 salgın grip virüsüne karşı korumak amacıyla kontrol ve denetim önlemlerine ilişkin bir rehber belgeyi onayladı.

Devamını Oku

AB PDO VE PGI LİSTELERİNE GİREN YENİ ÜRÜNLER

Avrupa Komisyonu 11 Kasım’da Korunmuş Menşe İşareti/ (Protected Designation of Origin – PDO) ve Korunmuş Coğrafi İşaretler (Protected Geographical Indications – PGI) listelerine yeni eklenen tarım ve gıda ürünlerini açıkladı.

Devamını Oku

GM OPEL’İ SATMAKTAN VAZGEÇTİĞİNİ AÇIKLADI

Geçtiğimiz aylarda General Motors’un (GM) Avrupa’daki bağlı şirketi Opel’in yeniden yapılandırılması amacıyla Kanadalı Manga şirketine satılması konusunda anlaşmaya varılmıştı. Ancak 3 Kasım’da GM’den yapılan açıklamada Opel’in satışından vazgeçildiği bildirildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ÜÇÜNCÜ ÜLKELER TARAFINDAN UYGULANAN TİCARETİ SINIRLAYICI ÖNLEMLERE İLİŞKİN RAPORUNU YAYIMLADI

Komisyonun 6 Kasım 2009 tarihinde yayımladığı ticareti sınırlayıcı tedbirlere ilişkin 5. Raporda, Ekim 2008-Ekim 2009 tarihleri arasında üçüncü ülkeler tarafından 223 adet önlem alındığı belirtiliyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU 2009 SONBAHAR DÖNEMİ EKONOMİK TAHMİN RAPORU YAYIMLANDI

Avrupa Komisyonu’nun Bahar ve Sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez düzenlendiği Ekonomik Tahmin Raporu’nun sonbahar dönemine ilişkin olanı 3 Kasım’da yayımlandı.

Devamını Oku