İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-29 KASIM 2009

TURKEY AND EUROPE-AN EXAMPLE: ALESSANDRO MISSIR DI LUSIGNANO" BAŞLIKLI ANI KİTABININ LANSMANI BRÜKSEL`DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Türkiye Masası’nda görev yapan, 2006 yılında uğradığı bir saldırı sonucu hayatını kaybeden Alessandro Missir di Lusignano anısına İKV tarafından hazırlanan anı kitabının lansmanı Brüksel'de gerçekleştirildi.  

2001 – 2006 yılları arasında Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Türkiye Masası’nda görev yapan, 2006 yılında Fas’ta uğradığı bir saldırı sonucu hayatını kaybeden Alessandro Missir di Lusignano anısına İKV tarafından İngilizce ve Fransızca olarak hazırlanan "Turkey and Europe - An Example: Alessandro Missir di Lusignano" başlıklı anı kitabının lansman ve tanıtımı, 27 Kasım 2009 tarihinde Brüksel'de Avrupa Komisyonu Berlaymont binasında gerçekleştirildi. Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn'in ev sahipliğinde düzenlenen lansman toplantısının açış konuşmasını İKV Brüksel Temsilcisi Haluk Nuray gerçekleştirdi. Açış konuşmasının ardından, görevinin son günüde Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn de bir konuşma gerçekleştirdi. Lansman toplantısında ayrıca kitabın editörü ve müteveffa Alessandro Missir di Lusignano'nun gazeteci kardeşi Letizia Missir di Lusignano, TÜSİAD Uluslararası Kordinatörü Dr. Bahadır Kaleağası ve müteveffa Alessandro Missir di Lusignano'nun babası Livio Missir di Lusignano birer konuşma yaptı. Yüzün üzerinde seçkin davetlinin katıldığı lansman toplantısı sonrasında anı kitabı katılımcılara ücretsiz olarak dağıtıldı.

İKV Brüksel Temsilcisi Haluk Nuray'ın koordinatörlüğünde, rahmetli Alessandro Missir di Lusignano'nun gazeteci kardeşi Letizia Missir di Lusignano ve İKV Uzmanı Melih Özsöz'ün editörlüğünde hazırlanan "Turkey and Europe - An Example: Alessandro Missir di Lusignano" başlıklı anı kitabı, Alessandro Missir di Lusignano'yu tanıyan yüzün üzerinde kişiyle yapılmış röportajları ve Missi’in Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği desteği de gösteren çeşitli yazı ve makalelerini içeriyor. İki yılı aşkın bir süredir hazırlıkları devam eden ve İngilizce/Fransızca olarak 3000 adet basılan anı kitabı, başta Brüksel'deki AB kurumları olmak üzere, Türkiye'de üst düzey yetkililere ücretsiz olarak dağıtılacak.