İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-29 KASIM 2009

MEHMET ALİ ŞAHİN, SAULİ NİİNİSTO İLE GÖRÜŞTÜ

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, 2 Aralık’ta Finlandiya Parlamento Başkanı Sauli Niinisto ve beraberindeki Parlamento Heyeti ile görüştü. Mehmet Ali Şahin Türkiye’nin AB üyelik süreciyle ilgili olarak, Türkiye’nin üyelik statüsünün değiştirilmek istenmesi karşısında AB’nin ahde vefa düşüncesini her zeminde göstermesini dileyen bir açıklamada bulundu.

Şahin, görüşme öncesinde yaptığı konuşmada Türkiye Finlandiya arasındaki dostluğun 85 yıllık bir geçişinin olduğuna dikkat çekerek, o günden bugüne kadar iki ülke arasındaki ilişkilerin dostluk çerçevesinde gerçekleştiğine işaret etti.1999 yılında Finlandiya Cumhurbaşkanı  Ahtisaari'nin Türkiye’yi ziyaret edişiyle yeni bir sürecin başladığını ve Türkiye’nin AB üyeliğinin 1999 yılında Finlandiya’nın dönem başkanlığında tescil edilmesinin de kendileri için anlamlı olduğunu vurguladı.

Niinistö de iki ülke arasındaki uzun bir geçmişe sahip olan ilişkilerin, farklı aşamalardan geçerek şu an her zamankinden daha yakın durumda olduğunu söyledi.  Türkiye'nin AB üyelik görüşmelerinin başlamasının kabul edildiği Helsinki Zirvesi'nde Başbakan Yardımcısı olarak gelişmeleri gururla takip ettiğini belirten Niinistö, Türkiye'nin AB üyeliğinin, sadece meclislerinin resmi görüşü olarak kalmadığını, bütün milletvekilleri tarafından içtenlikle paylaşıldığını ekledi.