İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-29 KASIM 2009

BALIKÇILIK KONSEYİ KARADENİZ’DE 2010 YILI İÇİN TOPLAM KABUL EDİLEBİLİR AVLANMA KOTALARI BELİRLENDİ

20 Kasım’da gerçekleştirilen Balıkçılık Konseyi toplantısında Avrupa Birliği üye ülkelerinin balıkçılık ile ilgili bakanları, 2010 yılı için Karadeniz’de toplam kabul edilebilir avlanma kotalarını (Total Allowable Catchments – TACs) karara bağladı.

Genel olarak kalkan ve hamsi benzeri bir balık olan çaçabalığına ilişkin avlanma kotalarının şekillendirildiği toplantı kararları temel olarak Karadeniz’e kıyısı olan iki AB üye ülkesi olan Bulgaristan ve Romanya’yı ilgilendirmekte. Toplantı öncesi Komisyon’un geçen seneki kotaları %24 azaltılarak Karadeniz’de avlanma için toplam AB kotasını 76 tona (her iki ülkeye 38’er ton) indirmek istemesine rağmen Konsey’de alınan karar kotanın toplam 96 tonda kalmasını sağlamıştır. Ancak Konseyin bu kararı Bulgaristan ve Romanya’nın Konsey’e 15 Şubat 2010’dan evvel balıkçılık ve kalkan balığı avlanması üzerine kapsamlı bir yönetim ve denetleme planı sunması ve sonrasında bu planların uygulanması önkoşuluyla kabul edilmiştir. Şayet bu iki ülke, Konsey’in aldığı bu karara uymaz ise, toplam kota doğrudan Komisyon’un daha önce tavsiye ettiği gibi 76 tona indirilecek.  

Ancak bu iki ülke aynı zamanda Komisyon’un Karadeniz’de kıyısı olan diğer ülkelerle de bu avlanma yönetim planının istişare edilmesi konusunda girişimlerini sürdürmesini tavsiye etmekte. Özellikle Karadeniz’de toplam kalkan balığı avlanmasının yüzde 10’unu gerçekleştiren  Bulgaristan’ın yanında, bu avlanmanın yüzde 70’ini gerçekleştiren Türkiye’nin bu istişarelerin içinde olması isteniyor.