İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-29 KASIM 2009

4. YILLIK BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KÜRESEL İNTERNET YÖNETİŞİM FORUMU DÜZENLENDİ

Hükümetlere, özel sektöre ve sivil topluma, İnternet Yönetişimine dair önemli meseleleri tartışma imkanı veren Birleşmiş Milletler Küresel Forumu’nun dördüncüsü 15 Kasım tarihinde Sharm El Sheikh/Mısır’da gerçekleştirldi. Forumun bu seneki teması ‘Herkese İmkan Yaratma’ idi. Tartışılan konular,  erişim engelleri, çocukların korunması, cinsel suçlar, siber suçların önüne geçilmesi, taklit ürün satışı, mahremiyetin korunması oldu. Avrupa Birliği de bir delegasyonla foruma ve tartışmalara katıldı.

Avrupa Komisyonu’nun Bilgi Toplumu ve Medya’dan Sorumlu Üyesi Viviane Reding, yaptığı açıklamada, Forumun küresel düzeyde çok taraflı yapılan tek diyalog platformu olduğunu söyledi ve forumun 2015’e kadar devam etmesi çağrısında bulundu. Konuşmasında “domain” isimlerinin kullanılması ve özgür bir ortam olması gerektiğini hatırlatırken, çocukların korunması konularına ilişkin endişelerini de dile getiren Reding, Amerika Birleşik Devletleri’ne internetin daha özgür ve uluslararası olacağına dair verdiği sözü yerine getirmesi çağrısında bulundu.

Forum dolayısıyla, Avrupa Komisyonu, ICANN’ın, ülkelerin kendilerine ait domain isimlerini Latin olmayan karakterlerle kullanmalarına imkan sağlayacak hızlı bir sürece başlanması kararını memnuniyetle karşıladığını belirtti. Bu durum şu anlama geliyor; Yunanistan, Bulgaristan, Malta, domain isimlerinde kendi alfabelerinde kullanabilecek. Komisyoner Reding, bunu yıllardır arzu ettiklerini ve internet kullanıcılarının kendi alfabelerini (Kiril dahil) kullanmalarına izin veren düzenlemeleri geçen yıl yaptıklarını kaydetti.