İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-29 KASIM 2009

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Kasım ayının sonuna geldiğimiz bugünlerde Avrupa Birliği yeni bir telaş içinde. Bu telaş AB’nin kurumsal açıdan yeni bir döneme girmesinden kaynaklanıyor.

Devamını Oku

TURKEY AND EUROPE-AN EXAMPLE: ALESSANDRO MISSIR DI LUSIGNANO" BAŞLIKLI ANI KİTABININ LANSMANI BRÜKSEL`DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Türkiye Masası’nda görev yapan, 2006 yılında uğradığı bir saldırı sonucu hayatını kaybeden Alessandro Missir di Lusignano anısına İKV tarafından hazırlanan anı kitabının lansmanı Brüksel`de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

TÜRKİYE – AB TROYKASI BAKANLAR TOPLANTISI İSTANBUL’DA YAPILDI

Türkiye’nin AB adaylık statüsünün onaylandığı 1999 Helsinki Zirvesi’nden beri her dönem başkanlığı sırasında bir kez düzenlenen Türkiye-AB Troykası bakanlar toplantılarını sonuncusu 26 Kasım Perşembe günü İstanbul’da gerçekleşti.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ YENİ LİDERİNİ BELİRLEDİ

19 Kasım 2009 tarihinde, AB Devlet ve Hükümet başkanları tarafından gerçekleştirilen gayrı resmi zirvede AB Konseyi’nin ilk daimi Başkanı ve AB Dışişleri Bakanı olarak da değerlendirilen yeni Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi belirlendi.

Devamını Oku

MEHMET ALİ ŞAHİN, SAULİ NİİNİSTO İLE GÖRÜŞTÜ

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, 2 Aralık’ta Finlandiya Parlamento Başkanı Sauli Niinisto ve beraberindeki Parlamento Heyeti ile görüştü. Mehmet Ali Şahin Türkiye’nin AB üyelik süreciyle ilgili olarak, Türkiye’nin üyelik statüsünün değiştirilmek istenmesi karşısında AB’nin ahde vefa düşüncesini her zeminde göstermesini dileyen bir açıklamada bulundu.

Devamını Oku

MAKEDONYA, SIRBİSTAN VE KARADAĞ’A VİZE MUAFİYETİ HAKKI TANINDI

30 Kasım 2009 tarihinde Avrupa Birliği İçişleri ve Adalet Bakanları’nın katılımıyla gerçekleştirilen Bakanlar Konseyi’nde, 19 Aralık tarihinden itibaren Makedonya, Sırbistan ve Karadağ vatandaşlarına yönelik halihazırda uygulanan vize zorunluluğunun kaldırılarak, Schengen alanına vizesiz giriş yapmaları konusunda uzlaşıldı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ ULUSLARARASI YENİLENEBİLİR ENERJİ AJANSI’NA KATILDI

Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Andris Piebalgs ve İsveç İşletme, Enerji ve İletişimden Sorumlu Devlet Bakanı Ola Altera 23 Kasım 2009 tarihinde AB’nin Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’na (IRENA) katılımına ilişkin anlaşmayı imzaladılar.

Devamını Oku

BELARUS - KAZAKİSTAN - RUSYA GÜMRÜK BİRLİĞİ’NİN AVRUPALI İHRACATÇILARI OLUMSUZ ETKİLEMESİNDEN ENDİŞE EDİLİYOR

Avrupa iş dünyasının önde gelen temsilcilerinden Business Europe tarafından, 18 Kasım tarihindeki Avrupa Birliği - Rusya Zirvesi öncesi, Avrupa Komsiyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Catherine Ashton’a Belarus, Kazakistan ve Rusya arasında 1 Ocak 2010 tarihinde yürürlüğe girecek Gümrük Birliğine ilişkin kaygılarını dile getiren bir mektup gönderildi.

Devamını Oku

AB EŞİTLİK ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

3. Eşitlik Zirvesi 16-17 Kasım 2009 tarihleri arasında Stockholm’de düzenlendi.

Devamını Oku

MACARİSTAN/SLOVAKYA İHTİLAFINDA ULUSAL MAHKEMELERİN YETKİLİ OLDUĞUNA KARAR VERİLDİ

Avrupa Komisyonu, Slovakya’nın, Macaristan Cumhurbaşkanı’nın ülkeye girişini yasaklayan kararına ilişkin sorunun çözüm yerinin ulusal mahkemeler olduğuna karar verdi.

Devamını Oku

AB İSTİHDAM VE SOSYAL İŞLER KONSEYİ TOPLANTISI YAPILDI

30 Kasım’da 2009’da AB İstihdam ve Sosyal İşler Konseyi, Brüksel’de bir araya geldi. Konsey toplantısına, İsveç’in İstihdam’dan Sorumlu Bakanı Sven Otto Littorin ve Nyamko Sabuni Başkanlık etti ve Vladimir Špidla da Komisyon’u temsilen katıldı. Bakan Littorin, 2010 sonrası Lizbon Stratejisi’ne hazırlık ve krizden çıkış yolları meselelerinde önemli kararlar alındığını belirtti.

Devamını Oku

AB İSTİHDAM RAPORU YAYIMLANDI

Avrupa Komisyonu 23 Kasım 2009’da, 21. Avrupa’da İstihdam Raporunu kabul etti. Avrupa İstihdam Raporu, 9 Aralık’ta Avrupa Komisyonu’nun sunacağı Ortak İstihdam Raporu’nda yer alan analizlere temel teşkil ediyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU’NUN İNCELEMESİNDEN SONRA CEP TELEFONU MELODİSİ VE OYUN SİTELERİNİN %70 KADARI YENİDEN DÜZENLENDİ

Avrupa Komisyonu, cep telefonları için internetten oyun ve melodi yükleme sitelerini temizliyor. Ebeveynlerin, genellikle pornografik web sitelerinin çocuklarını aldatmasına ve suiistimal etmesine dair şikayetleri üzerine Komisyon, üye ülkelerin yetkilileri ile birlikte 18 ay önce konuya ilişkin bir inceleme başlattı 17 Kasım 2009 tarihinde Komisyon konuya ilişkin bulguları açıkladı.

Devamını Oku

E-DEVLET KONFERANSI MALMÖ’DE YAPILDI

E-Devlet Konferansı 19-20 Kasım’da, İsveç’in Malmö kentinde düzenlendi. Konferansın amacı, Avrupa’nın daha açık olması ve e-devletin geliştirilmesi için yeni teknolojilerden daha fazla yararlanılmasını sağlaması ve nihayet toplumun devletle irtibatının kolaylaştırılması idi. Konferansın ana konusu online yönetimdi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU’NDAN “KARTEL”E 173 MİLYON AVRO PARA CEZASI

Avrupa Komisyonu, “ısı dengeleyicileri” (heat stabilisers) pazarını paylaşarak rekabet kurallarını ihlal ettikleri gerekçesiyle 10 teşebbüse toplam 173 milyon avro para cezası verdi.

Devamını Oku

REKABET VE TİCARETE ULUSLARARASI ERİŞİM ADLI DÜŞÜNCE KURULUŞUNUN ARAŞTIRMASINA GÖRE FİLİPİNLER GECİKMEDEN AB İLE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI MÜZAKERELERİNE BAŞLAMALI

“Rekabet ve Ticarette Uluslarararası Erişim” düşünce grubunun yürüttüğü bir araştırmaya göre, Avrupa Birliği ve Filipinler’in de üye olduğu Güney Doğu Asya Ülkeleri Birliği’nin 10 ülkesiyle topluca serbest ticaret anlaşması görüşmelerine devam edilmesine karar verilmesini beklemektense, Filipinler gecikmeden Avrupa Birliği ile Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerine başlamalı.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU, TELEKOM PAKETİ’NE İLİŞKİN SON ENGELİ ORTADAN KALDIRDI

24 Kasım 2009 tarihinde Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirilen oylama neticesinde 40 ret ve 24 çekimser oya karşılık 510 evet oyu ile Telekom Reform Paketi’nde öngörülen kuralların yürürlüğe girmesinin önündeki son engel de aşılmış oldu.

Devamını Oku

BALIKÇILIK KONSEYİ KARADENİZ’DE 2010 YILI İÇİN TOPLAM KABUL EDİLEBİLİR AVLANMA KOTALARI BELİRLENDİ

20 Kasım’da gerçekleştirilen Balıkçılık Konseyi toplantısında Avrupa Birliği üye ülkelerinin balıkçılık ile ilgili bakanları, 2010 yılı için Karadeniz’de toplam kabul edilebilir avlanma kotalarını (Total Allowable Catchments – TACs) karara bağladı.

Devamını Oku

18 ÜLKE TARAFINDAN YÜKSEK SEVİYEDE SALGIN (H1N1) 2009 HAREKETLİLİĞİ RAPOR EDİLDİ

13-20 Kasım 2009 tarihleri arasında, İtalya’da bu senenin en yüksek seviyedeki H1N1 salgınının yaşandığı rapor edildi. Bunun yanında, Norveç, Moldavya, Rusya Federasyonu (Ural bölgesi) ve İsveç de yüksek seviyede salgın ile karşılaştıklarını rapor ettiler.

Devamını Oku

AVRUPA KONSEYİ’NİN SÜT ÜRETİCİLERİ HAKKINDAKİ YENİ KARARI

AB Bakanlar Konseyi beklendiği üzere 20 Kasım’da süt ve süt ürünleri üreticilerine destek amacıyla 1234/2007 no’lu tarım sektörü için Tek Ortak Pazar Organizasyonu (single Common Market Organization – CMO) tüzüğünde değişiklik öngören bir karar aldı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU TARAFINDAN KORUNMUŞ MENŞE VE KORUNMUŞ COĞRAFİ İŞARETLER LİSTESİNE YENİ ÜRÜNLER İLAVE DİLDİ

Avrupa Komisyonu, 24 Kasım’da Korunmuş Orijin İşareti (PDO) ve Korunmuş Coğrafi İşaretler (PGI) listesine Marroni del Monfenera (PGI) isimli İtalyan ceviz türünü ve Fransız hardal türü olan Moutarde de Bourgogne’u (PGI) ekledi. Bu iki ürün, coğrafi göstergelerin, orijin işaretlerinin ve geleneksel üretim özelliklerinin korunması amacıyla oluşturulan ve daha önce 850’den fazla ürünün bulunduğu listeye eklendi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU ÜRÜNLERDEKİ MENŞE ETİKETİNİN DAHA AÇIKLAYICI OLMASINI İSTİYOR

25 Kasım 2009 tarihinde, Avrupa Parlamentosu menşe işaretinin daha açık belirtilmesini talep etti. Böylelikle tüketiciler satın aldıkları ürünlerin tam olarak nereden geldiklerini bilme olanağına sahip olacak. Bu amaçla, Avrupa Parlamentosu menşe işaretli bir sistemin uygulanmasını istiyor.

Devamını Oku

ULUSLARARASI ENERJİ AJANSI AB’NİN İZLEDİĞİ ENERJİ POLİTİKASINDA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE İLGİLİ MÜCADELEYE ÇAĞIRIYOR

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), 2009 Enerjiye Bakış Raporu’nda mevcut durum hakkında endişe verici bir tablo ortaya koydu. Eğer herhangi bir değişikliğe gidilmezse gezegenin geleceğinin tehlikeye gireceğine vurgu yapıldı.

Devamını Oku

AB’DE KADIN ARAŞTIRMACILARIN ORANI ERKEK ARAŞTIRMACILARA GÖRE DAHA DÜŞÜK

Avrupa Komisyonu Bilim ve Araştırma Genel Müdürlüğü’nün bilimde cinsiyet eşitliği ve kadın araştırmacılara ilişkin istatistik raporu, She figures 2009 rakamlarına göre, kadınların, Avrupa Araştırmacılarının sadece %30’ünü oluşturması, bilimsel araştırmalarda, kadınların azınlıkta olduğunu ortaya koyuyor.

Devamını Oku

TRANSPARENCY INTERNATIONAL YILLIK YOLSUZLUK RAPORU AÇIKLANDI

Uluslararası Şeffaflık Örgütü (Transparency International) (TI), tarafından hazırlanan Küresel Yolsuzluk Raporu ve Yolsuzluk Algısı Endeksi 17 Kasım’da açıklandı. Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), Dünya Bankası (DB) ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) işbirliği ile hazırlanan Yolsuzluk Algılama Endeksi, yolsuzluğu ölçme araçları arasında en etkili araştırma olarak biliniyor.

Devamını Oku

4. YILLIK BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KÜRESEL İNTERNET YÖNETİŞİM FORUMU DÜZENLENDİ

Hükümetlere, özel sektöre ve sivil topluma, İnternet Yönetişimine dair önemli meseleleri tartışma imkanı veren Birleşmiş Milletler Küresel Forumu’nun dördüncüsü 15 Kasım tarihinde Sharm El Sheikh/Mısır’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AB’NİN DİĞER DÜNYA ÜLKELERİYLE DIŞ TİCARETİ İHRACATTAKİ ARTIŞ SAYESİNDE FAZLA VERDİ

AB istatistik kurumu Eurostat’ın 17 Kasım’da açıkladığı verilere göre ihracattaki artışa bağlı olarak, bu yılın Eylül ayında Avro Alanı dış ticaret dengesi fazla verdi.

Devamını Oku

DÜNYADA YENİ BİR REZERV PARA BİRİMİ SEPETİ OLUŞTURULMASINA DAİR EĞİLİMLER ORTAYA ÇIKIYOR

Uluslararası Para Fonu IMF’nin Genel Sekreteri Dominique Strauss-Kahn 17 Kasım’da verdiği demeçte, Özel Çekme Haklarına (SDR) dayanan ve bir sepet şeklinde yeni bir rezerv döviz kuru oluşturulabileceğini belirterek, global dünyada artık ulusal çözümlere yer olmadığına işaret etti.

Devamını Oku