İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 KASIM-6 ARALIK 2009

EGEMEN BAĞIŞ BRÜKSEL’DE TEMASLARDA BULUNDU

2-4 Aralık tarihlerinde Belçika’nın başkenti Brüksel’e giden Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış çeşitli temaslarda bulundu. 2 Aralık’ta Avrupa Komisyonu’nun  Enerjiden Sorumlu Üyesi Andris Piebalgs ile görüştü.

Görüşmenin ardından soruları yanıtlayan Bağış, AB katılım müzakerelerinde Çevre faslının açılması için Dicle ve Fırat sularının uluslararası yönetime bırakıldığı iddialarının gerçek dışı olduğunu belirtti ve çevre faslı hakkında Türkiye'nin 13 Kasımda AB tarafına sunduğu Müzakere Pozisyon Belgesi'nde böyle bir ifade bulunmadığının altını çizdi. Bağış, AB'de yeni Lizbon Antlaşması'nın yürürlüğe girmesinin Türkiye açısından umut verici önemli bir gelişme  olduğunu belirtti.

Brüksel temasları çerçevesinde Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ile de bir araya gelen Bağış, Avrupa Komisyonu'ndaki ikinci döneminde Ekonomik ve Parasal İşler’den sorumlu Komisyon üyeliğine atanması nedeniyle Rehn'i tebrik etti. Rehn de yeni görevinde Türkiye ile yakın çalışmayı sürdüreceğini belirtti.

Avrupa Parlamentosu (AP) Liberal Grup Başkan Yardımcısı,  Hür Demokrat Parti (FDP) üyesi Alexander Graf Lambsdorff’la da bir araya gelen Egemen Bağış, daha sonra  AP Dış İlişkiler Komitesi'ne hitap etti ve milletvekillerinin sorularını cevaplandırdı. Bağış, AB'nin enerji güvenliği, terörle mücadele, kaçak göçün engellenmesi, insan ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele, uluslararası sorunların barışçıl yöntemlerle çözülmesi, demokrasi ve insan haklarının güçlendirilmesi gibi temel sorunların üstesinden Türkiye ile birlikte çok daha kolay gelebileceğini belirterek Türkiye'nin AB üyeliğine destek istedi. Türkiye'nin İsrail-Suriye, Afganistan-Pakistan, Bosna Hersek-Sırbistan, Gürcistan-Rusya ve İran'la, Batı başta olmak üzere birçok uluslararası sorunda ya arabulucu ya kolaylaştırıcı ya da teşvik edici olarak çözüm tarafında yer aldığını vurguladı.

Başmüzakereci Egemen Bağış 3 Aralık’ta, düşünce kuruluşu Avrupa Politika Merkezi’nin (European Policy Center-EPC) Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ile ortaklaşa düzenlediği toplantıya katıldı ve Türkiye'nin AB üyelik sürecini anlattı. Bağış, AB'nin karşılaştığı temel sorunların Türkiye'nin de meseleleri olduğunu belirterek, Türkiye'nin AB üyeliğinin tüm bu sorunların çözümünü kolaylaştıracağını ve AB'yi küresel aktöre dönüştüreceğini anlattı. Egemen Bağış ayrıca, Türkiye'nin limanlarını Kıbrıs Rum kesiminin kullanımına açmaması nedeniyle AB sürecinde yeni yaptırımlarla karşılaşması halinde, toplumda AB üyelik iradesinin kalmayacağı uyarısında bulundu.