İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 KASIM-6 ARALIK 2009

SAULI NIINISTO, MEHMET ALİ ŞAHİN İLE GÖRÜŞTÜ

Finlandiya Parlamento Başkanı Sauli Niinisto ve beraberindeki Parlamento heyeti 2 Kasım’da TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’i ziyaret etti. Mehmet Ali Şahin Türkiye’nin AB üyelik süreciyle ilgili olarak, Türkiye’nin üyelik statüsünün değiştirilmek istenmesi karşısında AB’nin ahde vefa düşüncesini her zeminde göstermesini dileyen bir açıklamada bulundu.

Şahin, Türkiye ile Finlandiya arasındaki dostluğun 85 yıllık bir geçmişinin olduğuna dikkat çekerek, o günden bugüne kadar iki ülke arasındaki ilişkilerin dostluk çerçevesinde gerçekleştiğine işaret etti. 1999 yılında Finlandiya Cumhurbaşkanı Ahtisaari'nin Türkiye’yi ziyaret edişiyle yeni bir sürecin başladığını ve Türkiye’nin AB üyeliğinin 1999 yılında Finlandiya’nın dönem başkanlığında tescil edilmesinin de kendileri için anlamlı olduğunu vurguladı.

Niinistö, Türkiye'nin AB üyelik görüşmelerinin başlamasının kabul edildiği Helsinki Zirvesi'nde Başbakan Yardımcısı olarak gelişmeleri gururla takip ettiğini belirterek, Türkiye'nin AB üyeliğinin, sadece Meclislerinin resmi görüşü olarak kalmayıp, bütün milletvekilleri tarafından içtenlikle paylaşıldığına işaret etti.