İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 KASIM-6 ARALIK 2009

AHMET DAVUTOĞLU ATİNA’DA YAPILAN AVRUPA İŞBİRLİĞİ VE GÜVENLİK TEŞKİLATI TOPLANTISINA KATILDI

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 17. Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı Yunanistan’ın başkenti Atina’da 1-2 Aralık 2009 tarihinde yapıldı. Toplantıya Türkiye adına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu katıldı ve AGİT’in daha etkin hale getirilmesi ve sorunların çözümünde etkinleştirilmesi için teşkilata üye ülkeler arasındaki diyaloğun geliştirilmesini istedi. Ayrıca organizasyon için Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu’ya teşekkür etti.

Davutoğlu, teşkilatın, ortak taahhütleri yerine getirme, çok boyutlu ve uluslarüstü sorunların çözümünde daha etkin yer alma, demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, temel hak ve özgürlüklerin yaygınlaştırılmasını sağlama, kriz yönetimi, ihtilafların azaltılması ve çözümü ile silahların kontrolü gibi alanlarda etkinliğinin artırılması için diyaloğun geliştirilmesi ve daha da derinleştirilmesinin önemine dikkat çekti. Avrupa'nın güvenlikle ilgili acil ve uzun vadeli problemlerine çözüm bulmak amacıyla AGİT'in yeniden canlandırılması için üye ülkelere çağrıda bulunan Davutoğlu, Atina toplantısının bunun için bir şans olduğunu dile getirdi.

Davutoğlu, gündemde olan ''İsviçre'de minare yasağı'' meselesini ele aldığı İsviçre Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey'in de konuya yaklaşımının son derece olumlu olduğunu sözlerine ekledi.

Davutoğlu, gerek Ermenistan, gerekse Azerbaycan Dışişleri Bakanları ile yaptığı görüşmelerin, sorunların giderilmesi yolunda adımlar atıldığının görülmesi açısından memnuniyet verici olduğu belirtti. Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan ile protokollerin imzalanmasından sonra yaşananları ve gerek Türkiye, gerekse Ermenistan'daki süreç hakkında konuştuklarını belirten Davutoğlu, Karabağ konusunda da görüş alışverişinde bulunulduğunu kaydetti. Yukarı Karabağ sorununun çözümünde ilerleme sağlanmasından dolayı memnuniyetini dile getiren Davutoğlu, Kafkaslar'da kalıcı çözüm için işbirliğinin önemine vurgu yaptı.

Davutoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mammadyarov ile de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyareti öncesinde istişarede bulunduğunu, Kafkaslar'da atılacak adımların ele alındığını belirterek ilerleme kaydedildiğinin Azeri tarafınca da kabul edildiğini vurguladı. Davutoğlu, Minsk Grubu toplantısının da iyi geçtiğini, gerek ikili temasların, gerekse Minsk Grubu toplantısının son derece faydalı olduğu kanaatini taşıdığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile AGİT 17.Bakanlar Toplantısı’ndan sonra bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede iki ülkenin geleceğiyle ilgili vizyonun paylaşıldığını belirten Davutoğlu, iki tarafta da Türk-Yunan ilişkilerinin daha iyi bir aşamaya geçebilmesi için çok güçlü bir zemin gördüğünü ifade etti.

AB içinde işbirliği konusuna da değinildiğini belirten Davutoğlu, Yunanistan'a AB sürecinde Türkiye'ye verdiği destek için teşekkür edildiğini bildirdi. Türkiye ile Yunanistan'ın AB içindeki işbirliğine ve Türkiye'nin AB üyesi olduğunda ortaya çıkabilecek büyük potansiyele işaret eden Davutoğlu, üçüncü önemli düzlemin bölgesel işbirliği alanları olduğunu söyledi.