İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 KASIM-6 ARALIK 2009

KARAYOLUYLA İLGİLİ DÜZENLEME YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR

Avrupa Komisyonu, 4 Aralık’ta, Bakanlar Konseyi ve Avrupa Parlamentosu tarafından Mart 2009’da onaylanan karayollarıyla ilgili yasama paketinin yürürlüğe girdiğini açıkladı. Yasa, kabotaj ve kamyon sürücülerinin dinlenme periyotları gibi konuları kapsıyor ve karayolu taşımacılığı kurallarını daha basit hale getiriyor. Komisyon, bu yasa sayesinde yılda 190 milyon Avro kadar tasarruf edilebileceğini umuyor. Yeni düzenlemeler AB’de kayıtlı 900.000 kadar karayolu ulaştırma şirketini ilgilendiriyor. Bu şirketlerin, sefer ve sürücüler ile ilgili düzenlemeleri yapacak bir yönetici atamaları için 2 yılları var.

Avrupa Komisyonu’nun ulaştırmadan sorumlu üyesi Antonio Tajani, üç yeni düzenlemeyle (karayolu yük taşımacılığı için uluslararası pazarlara erişim, ulaştırma işletmesi kurulması ve otomobil ve otobüs ulaşım hizmetlerine ilişkin uluslararası pazarlara erişim) kanunlar arasındaki uyum ve ulaştırma pazarlarına serbest erişim ihtiyacı arasındaki dengenin sağlandığını belirtiyor. Yeni önlemler sayesinde büyük tasarruf sağlanacağından ve endüstri için daha adil bir rekabet yaratılacağından emin olduğunu da sözlerine ekliyor.

Bazı konular üzerindeki anlaşmazlıklar müzakerelerin aylarca sürmesine sebep oldu. Üye ülkeler arasındaki anlaşmazlıklar özellikle kabotaj, üye ülkelerle Avrupa Parlamentosu arasındaki anlaşmazlıklarsa sürücülerin dinlenme süreleri üzerinde yoğunlaşmıştı. Uzlaşma sonunda ortaya çıkan düzenleme çerçevesinde, navluna ilişkin yeni uyumlaştırılmış kabotaj kanunları uluslararası sürücülere, geldikleri ülke dışındaki ülkeler içinde verilen çalışma iznini, aynı hat üzerinde gidip gelinmesi koşuluyla, 7 günlük bir dönem içinde, 3 tura yükseltiyor. Yeni düzenleme ayrıca, kabotajın ulusal ulaştırma pazarında ciddi etkiler oluşturma riski taşıdığı durumlarda koruma önlemleri de içeriyor.