İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 KASIM-6 ARALIK 2009

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Aralık ayının ilk haftası oldukça hareketli başladı. Gerek Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın temasları, gerekse Dışişleri Bakanı Prof. Ahmet Davutoğlu’nun dış gezileri yoğun bir şekilde devam ediyor.

Devamını Oku

DEVLET BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ, İSVEÇ`E GİTTİ

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 30 Kasım’da İsveç’te Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi toplantısına katıldı ve katılım müzakereleri çerçevesinde temaslarda bulundu.

Devamını Oku

EGEMEN BAĞIŞ BRÜKSEL’DE TEMASLARDA BULUNDU

2-4 Aralık tarihlerinde Belçika’nın başkenti Brüksel’e giden Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış çeşitli temaslarda bulundu. 2 Aralık’ta Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Andris Piebalgs ile görüştü.

Devamını Oku

SAULI NIINISTO, MEHMET ALİ ŞAHİN İLE GÖRÜŞTÜ

Finlandiya Parlamento Başkanı Sauli Niinisto ve beraberindeki Parlamento heyeti 2 Kasım’da TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’i ziyaret etti.

Devamını Oku

AHMET DAVUTOĞLU ATİNA’DA YAPILAN AVRUPA İŞBİRLİĞİ VE GÜVENLİK TEŞKİLATI TOPLANTISINA KATILDI

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 17. Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı Yunanistan’ın başkenti Atina’da 1-2 Aralık 2009 tarihinde yapıldı. Toplantıya Türkiye adına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu katıldı ve AGİT’in daha etkin hale getirilmesi ve sorunların çözümünde etkinleştirilmesi için teşkilata üye ülkeler arasındaki diyaloğun geliştirilmesini istedi.

Devamını Oku

AB FONLARININ KULLANIMINDA YENİ YAPILANMAYA GİDİLDİ

Türkiye`nin Avrupa Birliği fonlarından daha etkin faydalanabilmesi için yeni kurumsal yapılanmaya gidildi. Konuya ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın imzasıyla bir genelge yayımlandı.

Devamını Oku

DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ 7. BAKANLAR KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) 7. Bakanlar Konferansı 30 Kasım - 2 Aralık 2009 tarihleri arasında Cenevre’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

İSVİÇRE’DE YAPILAN REFERANDUMDA “MİNARE YAPIMINA HAYIR” KARARI ÇIKTI

29 Kasım 2009 tarihinde İsviçre’de gerçekleştirilen referandum sonucunda, yeni minare yapımı yasaklandı.

Devamını Oku

ÜÇ BALKAN ÜLKESİ İÇİN VİZELERİ KALDIRMAYA YEŞİL IŞIK YAKILDI

30 Kasım Pazartesi günü Avrupa Birliği İçişleri Bakanları Makedonya, Sırbistan ve Karadağ’ın Schengen vizesi yükümlülüklerini kaldırmaya resmi olarak karar verdi.

Devamını Oku

AB-27 SWIFT KONUSUNDA UZLAŞMAYA VARDI

AB İçişleri Bakanları ABD’nin Swift şirketi tarafından Terörist Fonu İzleme Programı’nın (Terrorist Finance Tracking Program - TFTP) bir parçası olarak banka bilgilerini kullanmaya izin veren geçici transatlantik anlaşma taslağını 30 Kasım’da imzaladılar.

Devamını Oku

VIS VE SIS II İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Avrupa Birliği Adalet ve İçişleri Bakanlar Konseyi’nin 30 Kasım’daki toplantısının gündem konularından biri de Vize Bilgi Sistemi (VIS) ve Schengen Bilgi Sistemi’ndeki (SIS) gelişmeler oldu.

Devamını Oku

SAĞLIK SORUNLARI VE SUÇ MAĞDURLARI İÇİN İKİ TELEFON HATTI OLUŞTURULUYOR

30 Kasım tarihinde, Avrupa Komisyonu ‘116’lı’ iki yeni hattın sosyal nitelik taşıyan hizmetlere ayrılacağını açıkladı. Bu hatlar 15 Nisan 2010 tarihinden itibaren hizmete sunulacak. Avrupa Komisyonu’nun Telekomünikasyon’dan Sorumlu Üyesi Vivian Reding bu iki hattın zorda kalan vatandaşları desteklemek amacıyla kurulduğunu belirtti.

Devamını Oku

KANSERE KARŞI EYLEM İÇİN AVRUPA ORTAKLIĞI’NIN İLK TOPLANTISI, BRÜKSEL’DE YAPILDI

Eylül 2009’da, Avrupa Komisyonu tarafından başlatılan Kansere Karşı Eylem İçin Avrupa Ortaklığı’nın ilk toplantısı, Avrupa Komisyonu’nun sağlıktan sorumlu üyesi Androulla Vassiliou’nun ev sahipliğiyle Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso tarafından 7-8 Aralık 2009 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN SİGARA İLE MÜCADELEDE YENİ DÜZENLEME

30 Kasım’da toplanan Avrupa Parlamentosu’nda (AP) alınan kararla, üye devletlere kamuya açık alanlarda, kapalı işyerlerinde ve toplu taşıma araçlarında sigara yasağı konusunda daha bağlayıcı yeni yasal düzenlemelere gidilmesi çağrısında bulunuldu.

Devamını Oku

KOMİSYON NOEL LAMBALARININ GÜVENLİK RİSKİ KONUSUNDA UYARI YAPTI

Avrupa Komisyonu tarafından 2 Aralık’ta yayınlanan rapora göre, Noel lambalarının %30’u tüketicileri direk yangın ve elektrik şoku riskine maruz bırakıyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ÇİN VE VİETNAM MALLARINA UYGULANAN ANTİ-DAMPİNG VERGİSİNİN UZATILMASINI ÖNERDİ

Avrupa Komisyonu, Çin ve Vietnam menşeli deri ayakkabılara uygulamakta olduğu, sırasıyla %16,5 ve %10 oranlarındaki anti-damping vergisinin 15 ay uzatılmasını AB Konseyi’ne önerdi.

Devamını Oku

AB İLE LATİN AMERİKA VE ACP ÜLKELERİ ARASINDA MUZ TİCARETİNE İLİŞKİN ANLAŞMA İMZALANMA AŞAMASINA GELDİ

Avrupa Komisyonu’nun Ticaret’ten Sorumlu Üyesi Catherine Ashton’ın görevinden ayrılması nedeniyle, halen Dünya Ticaret Örgütünde (DTÖ) AB’yi temsil etmekte olan Tarım’dan sorumlu Komisyon üyesi Mariann Fischer Boer tarafından yapılan basın açıklamasında, AB’nin muz üreticisi Latin Amerika ülkeleri (Brezilya, Kolombiya, Kosta Rika, Ekvator, Guatemala, Honduras, Meksika, Nikaragua, Panama, Peru ve Venezuela) ve ACP (Afrika, Karayip, Pasifik) ülkeleriyle 10 yıldır ihtilaflı olan muz ticaretiyle ilgili nihai anlaşmaya bir hafta içinde varılabileceği bildirildi.

Devamını Oku

KARAYOLUYLA İLGİLİ DÜZENLEME YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR

Avrupa Komisyonu, 4 Aralık’ta, Bakanlar Konseyi ve Avrupa Parlamentosu tarafından Mart 2009’da onaylanan karayollarıyla ilgili yasama paketinin yürürlüğe girdiğini açıkladı.

Devamını Oku

AB’DE TREN YOLCULARI YENİ HAKLARA SAHİP OLUYOR

Tren yolcuları, Avrupa Komisyonu’nun 1371/2007 numaralı tüzüğünün 3 Aralık’ta yürürlüğe girmesiyle birlikte, AB içinde herhangi bir yerde yolculuk yaparlarken, yolcuları ve kişisel eşyalarını koruyan yeni haklara sahip oluyorlar.

Devamını Oku

AB’DE BÜYÜMEDE 3. ÇEYREKTE ARTIŞ KAYDEDİLDİ

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın açıkladığı verilere göre, 2009 yılı 2. çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre GSYİH, Avro Alanı’nda %0,4, AB-27’de % 0,3 arttı. Önceki çeyrekte ise GSYİH Avro Alanı ve AB-27’de sırasıyla %0,2 ve %0,3 azalmıştı. Yıllık bazda ise GSYİH 2009 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre Avro Alanı’nda %4,1 ve AB-27’de %4,3 azaldı.

Devamını Oku

EUROGROUP VE IMF, AVRO’NUN DEĞERİNİN HALA YÜKSEK OLDUĞU GÖRÜŞÜNDE

Avro Alanı Maliye Bakanları’ndan oluşan Eurogroup’un Başkanı Jean-Claude Juncker, 2 Aralık’ta Uluslararası Para Fonu (IMF) temsilcisi Marek Belka ile görüştü.

Devamını Oku

AVRUPA MERKEZ BANKASI FAİZ ORANLARINI DEĞİŞTİRMEDİ AMA İYİLEŞTİRİCİ TEŞVİK TEDBİRLERİNİ KALDIRIYOR

Avrupa Merkez Bankası, (ECB) 3 Aralık’taki toplantısında, %1 olan faiz oranını değiştirmemeye karar verdi. Gecelik borç alma oranını %0,25’te ve borç verme oranını da %1,75’te sabit tuttu.

Devamını Oku