İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-21 ARALIK 2009

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

2009’un sonuna yaklaştığımız bugünlerde çevre başlığında müzakerelerin açılması ile önemli bir adım atıldı. Çevre hem AB’nin önde gelen politikalarından, hem de Türkiye’nin atılım yapması gereken alanlardan birini oluşturması sebebiyle müzakere sürecinin kritik bir aşamasını oluşturuyor.

Devamını Oku

ÇEVRE FASLI MÜZAKERELERE AÇILDI

21 Aralık 2009 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilen Bakanlar seviyesindeki Hükümetlerarası Konferans’ta 27. müzakere başlığı olan Çevre faslı, müzakerelere açıldı.

Devamını Oku

AB LİDERLER ZİRVESİ VE BAKANLAR KONSEYİ TÜRKİYE İLE MÜZAKERELERE DEVAM DEDİ

Kıbrıs konusu üzerinden Türkiye ile müzakerelerin geleceğinin değerlendirilmesinin beklendiği 10 – 11 Aralık 2009 tarihlerinde gerçekleşen AB Liderler Zirvesi’nden müzakere sürecini daha fazla sekteye uğratmama kararı çıktı.

Devamını Oku

İKV “DEVLET YARDIMLARI VE TÜRKİYE’NİN AB’YE UYUMU” BAŞLIKLI BİR SEMİNER DÜZENLEDİ

2008 yılında başlayan küresel finansal kriz sonrası hem Avrupa Birliği’nde hem de Türkiye’de, finans kurumlarının kurtarılması ve reel sektörün desteklenmesi amacıyla gündeme gelen devlet yardımları konusu, 11 Aralık 2009 tarihinde İKV tarafından düzenlenen "Devlet Yardımları ve Türkiye`nin Avrupa Birliği`ne Uyumu" başlıklı seminerde konunun uzmanları tarafından tüm boyutlarıyla tartışıldı.

Devamını Oku

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Danimarka’nın Kopenhag kenti 7–18 Aralık 2009 tarihlerinde Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansı’na (UNFCCC COP15) ev sahipliği yaptı.

Devamını Oku

ANAYASA MAHKEMESİ DTP`NİN KAPATILMASINA KARAR VERDİ

Demokratik Toplum Partisi (DTP) hakkındaki davayla ilgili görüşmelerini tamamlayan Anayasa Mahkemesi, 11 Aralık 2009 tarihinde partinin kapatılmasına karar verdi.

Devamını Oku

STOCKHOLM PROGRAMI KABUL EDİLDİ

11 Aralık 2009 tarihinde gerçekleştirilen AB Konsey Zirvesi toplantısında devlet ve hükümet başkanları, Stockholm Programı olarak adlandırılan adalet ve içişleri alanındaki yeni beş yıllık programı kabul etti.

Devamını Oku

AB TÜRKİYE’YE SİVİL TOPLUM DİYALOGU KAPSAMINDA İKİ YENİ FON VERMEYE KARAR VERDİ

Avrupa Birliği (AB), sivil toplum diyaloğu kapsamında Türkiye’ye yönelik toplam 4 milyon Avro bütçeli iki yeni fon açmaya karar verdi. 1 Ocak 2010 tarihinden önce açıklanması öngörülen fonun 1 milyon 800 bin Avroluk kısmını Kültür Sanat Hibe programı, 2 milyon 200 bin Avroluk kısmını ise Tarım ve Balıkçılık Hibe Programı oluşturuyor.

Devamını Oku

AB’NİN 2010 BÜTÇESİ AÇIKLANDI

Avrupa Parlamentosu 17 Aralık tarihinde Strazburg’da Avrupa Birliği’nin 2010 yılı bütçesini onayladı.

Devamını Oku

ORTAK İSTİHDAM RAPORU YAYIMLANDI

Avrupa Komisyonu, AB’nin Lizbon Büyüme ve İstihdam Stratejisi’yle ilgili bilgileri içeren ve istihdam analizine yer veren Ortak İstihdam Raporu’nu 15 Aralık 2009 tarihinde yayımladı.

Devamını Oku

AB’DE EKONOMİK KRİZ NEDENİYLE VERİLEN DEVLET YARDIMLARI 2008’DE 2007 YILINA ORANLA 5 KAT ARTTI

Avrupa Komisyonu tarafından 7 Aralık 2009 tarihinde yayımlanan rapora göre küresel ekonomik kriz devlet yardımlarında ciddi bir artışa neden oldu. Rapor, devlet yardımlarının genel seviyesinin, özellikle finansal sektöre kriz nedeniyle yapılan yardımların, 2007’ye kıyasla 2008’de neredeyse 5 katına çıktığını ortaya koydu.

Devamını Oku

AVRUPA ULUSLARARASI HAVALİMANLARI KONSEYİ: HAVACILIK SEKTÖRÜNDE TOPARLANMA YAŞANIYOR

Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi’nden yapılan açıklamada, Avrupa’daki seferlere ilişkin son bilgilerin havacılık sektöründe hafif de olsa kademeli bir iyileşmeye işaret ettiği belirtildi.

Devamını Oku

AB-AKDENİZ ORTAKLIĞININ SEKİZİNCİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Avrupa Birliği - Akdeniz ortaklığı ülkelerinin Ticaret Bakanları 9 Aralık 2009 tarihinde Brüksel’de bir araya gelip son gelişmeleri ele aldı.

Devamını Oku

II. TÜRKİYE – AVRUPA FORUMU MARDİN’DE DÜZENLENDİ

Türkiye Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) ve Mardin Valiliği 10–12 Aralık 2009 tarihleri arasında Mardin’de “II. Türkiye – Avrupa Forumu”nu düzenledi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ENERJİ PROJELERİNE VERİLECEK 1,5 MİLYAR AVRO DEĞERİNDEKİ YARDIMI ONAYLADI

Avrupa Komisyonu 9 Aralık 2009 tarihinde AB’nin enerji arz güvenliğini güçlendirmeyi ve karbon emisyonlarını azaltmayı hedefleyen 15 enerji projesine aktarılacak 1,5 milyar Avro değerindeki yardımı onayladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU’NDAN YUNAN HÜKÜMETİNE ÇAĞRI

Avrupa Komisyonu’nun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Üyesi Joaquin Almunia, finansal kriz dolayısıyla piyasalarda yaşanan güven bunalımı ve Yunan kamu maliyesinin durumuna dayanarak 8 Aralık’ta yaptığı basın açıklamasıyla Atina’yı harekete geçmeye çağırdı.

Devamını Oku

YUNANİSTAN KAMU FİNANSMANI KRİZİ AB BAKANLAR KONSEYİ TOPLANTISINDA MASAYA YATIRILDI

Yunan piyasalarında yaşanan krize çözüm arayışları kapsamında Yunanistan Başbakanı Papandreou tarafından açıklanan 3 aylık plan doğrultusunda devletin kararlılık, şeffaflık, dayanışma ve sosyal sorumluluk gibi ilkelere sahip olması gerektiği vurgulandı.

Devamını Oku

MOLDOVA VE UKRAYNA’NIN ENERJİ TOPLULUĞU ANTLAŞMASI’NA KATILIMLARINA YEŞİL IŞIK YAKILDI

18 Aralık 2009 tarihinde Zagrep’te toplanan Enerji Topluluğu’na üye ülkelerin bakanları doğalgaz ile ilgili düzenlemelerde AB müktesebatına uyum sağlamaları halinde Ukrayna ve Moldova’nın üyeliklerini memnuniyetle karşılayacaklarını açıkladılar.

Devamını Oku

81 İLE AB’DEN SORUMLU VALİ YARDIMCISI ATANMASI PLANLANIYOR

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Avrupa Birliği Genel Sekreterliği’nin yeniden yapılandırılması sürecinde İçişleri Bakanlığı ile çalıştıklarını, 81 ile AB’den sorumlu vali yardımcılarının atanacağını bildirdi.

Devamını Oku

ORTAK İSTİHDAM RAPORU YAYIMLANDI

Avrupa Komisyonu, AB’nin Lizbon Büyüme ve İstihdam Stratejisi’yle ilgili bilgileri içeren ve istihdam analizine yer veren Ortak İstihdam Raporu’nu 15 Aralık 2009 tarihinde yayımladı.

Devamını Oku

İSVİÇRE’NİN MİNARE YASAĞI KARARININ İPTALİ İÇİN AİHM’E BAŞVURU YAPILDI

İsviçre`deki Cenevre Camii eski basın sözcüsü Hafid Ouardiri’nin girişimiyle, İsviçreli, Fransız ve Belçikalı avukatlardan oluşan 5 kişilik bir grup, İsviçre’deki referandumdan çıkan minare yasağı kararının iptali için, Strasbourg`ta bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`ne (AİHM) başvuruda bulundu.

Devamını Oku

AB’DE SAAT BAŞINA İŞGÜCÜ MALİYETLERİ 2009 ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE ARTTI

AB istatistik kurumu Eurostat’ın verilerine göre, Avro Alanı’nda saat başına işgücü maliyetleri 2009’un 3. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %3,2 arttı. Söz konusu artış 2009’un 2. çeyreğine göre %4,3’e ulaştı. AB-27’de ise saat başına işgücü maliyetleri 2009 3. çeyrekte bir önceki yılın 3. çeyreğine göre %3,1 ve 2009’un 2. çeyreğine göre %4,2 artış gösterdi.

Devamını Oku

KARBON GAZI EMİSYONLARI TİCARETİNE İLİŞKİN KDV’DE YAPILAN YOLSUZLUKLAR 2008 YILINDAN BU YANA 5 MİLYAR AVRO’YA ULAŞTI

Avrupa Polis Teşkilatı’na (EUROPOL) göre, altı AB üye ülkesinde (Belçika, Danimarka, İspanya, Fransa, Hollanda ve İngiltere) karbon gazı emisyonları ticaretinde 18 ayda vergi kurumlarının uğradığı kayıpların yaklaşık 5 milyon Avro’ya ulaştığı tahmin ediliyor.

Devamını Oku

SATIN ALMA GÜCÜ PARİTESİNE GÖRE AVRUPA’DA ÜLKELERİN ZENGİNLİK SIRALAMASINA İLİŞKİN BİR RAPOR YAYIMLANDI

EUROSTAT ve OECD işbirliğiyle yürütülen, Satın Alma Gücü Paritesine göre uluslararası karşılaştırmalara ilişkin bir rapor Eurostat tarafından 15 Aralık’ta yayımlandı.

Devamını Oku

MAKEDONYA, SIRBİSTAN VE KARADAĞ VATANDAŞLARI AB’YE VİZESİZ SEYAHAT EDEBİLECEK

19 Aralık 2009 itibariyle, Makedonya, Sırbistan ve Karadağ vatandaşları Schengen Alanı’na vizesiz giriş yapabilecek.

Devamını Oku

AB TELEKOM REFORM PAKETİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

18 Aralık 2009 tarihinde, Avrupa Birliği telekomünikasyon politikasını düzenleyen yasal çerçeve niteliğindeki Telekom Reform Paketi, AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Devamını Oku