İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-21 ARALIK 2009

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

2009’un sonuna yaklaştığımız bugünlerde çevre başlığında müzakerelerin açılması ile önemli bir adım atıldı. Çevre hem AB’nin önde gelen politikalarından, hem de Türkiye’nin atılım yapması gereken alanlardan birini oluşturması sebebiyle müzakere sürecinin kritik bir aşamasını oluşturuyor. Türkiye’nin AB çevre politikasına uyum sağlaması önemli teknik ve idari hazırlıklar gerektireceği gibi ciddi bir mali yük de getirecek. Tüm sektörlerin yakından izlemesi gereken bu süreç ile ilgili haberimizi bültende bulabilirsiniz.

Geçtiğimiz haftanın diğer bir önemli gelişmesi ise İsveç dönem başkanlığında gerçekleştirilen son AB Konsey toplantısı oldu. Bu toplantı Türkiye açısından da önemliydi. Zira AB 2006 yılında aldığı, Türkiye Ankara Protokol’ünü ayrımsız olarak uygulayana dek müzakerelerin sekiz başlıkta açılmaması ve hiçbir başlıkta geçici olarak kapatılmaması kararını gözden geçirecekti. AB Konseyi uygulamanın devamına karar verdi. Herhangi ek bir önlem alınması zaten yavaşlayarak durma noktasına gelen müzakereleri iyice çıkmaza sokabilirdi.

Çevre faslının da müzakereye açılmasından sonra müzakere açılması olasılığı bulunan az sayıda başlık kalıyor. Bunlar kamu alımları, rekabet, gıda güvenliği ve sosyal politika ve istihdam olabilir. Bilindiği gibi, diğer bazı başlıkların açılması Fransa ve Güney Kıbrıs tarafından bloke ediliyor. Lizbon Antlaşması’nın yürürlüğe girmesi ile iç düzenini tekrar tesis eden AB’nin önümüzdeki dönemde Türkiye konusunda daha kararlı ve tutarlı davranmasını bekliyoruz.

Almanya’da koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti’nin Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dış İşleri Bakanı Guido Westerwelle’nin Türkiye’ye yaptığı gezide AB üyeliğine destek vermesini de olumlu bir gelişme olarak not ediyoruz.  Epeydir duymaya alışık olmadığımız şekilde AB’nin lider ülkelerinden Almanya’da hükümet ortağından gelen destek önümüzdeki dönemde AB’de siyasi dengelerin değişebileceği yönünde ümit verdi.

Sözü AB Konsey Zirvesi ile ilgili İKV Brüksel temsilcisi Haluk Nuray’ın yorumuna bırakarak, siz değerli okuyucularımıza AB yılı olmasını dilediğimiz mutlu bir 2010 diliyoruz.