İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-21 ARALIK 2009

ANAYASA MAHKEMESİ DTP`NİN KAPATILMASINA KARAR VERDİ

Demokratik Toplum Partisi (DTP) hakkındaki davayla ilgili görüşmelerini tamamlayan Anayasa Mahkemesi, 11 Aralık 2009 tarihinde partinin kapatılmasına karar verdi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç tarafından yapılan açıklamada partinin ''eylemleri yanında, terör örgütüyle olan bağlantıları da değerlendirildiğinde devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı nitelikteki fiillerin işlendiği bir odak haline geldiği gerekçesiyle, DTP’nin temelli kapatılmasına'' oy birliğiyle karar verildiğini açıkladı. Kılıç, teröre karışmış bir partiye örgütlenme özgürlüğü verilemeyeceğini dile getirdi.

Kapatma kararının Anayasa’nın 68 ve 69’uncu maddelerine dayanılarak verildiğini belirten Kılıç, mahkeme heyetinin kararı alırken Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin İspanya’daki yasaklı Batasuna partisi ile ilgili kararını da incelediklerini belirtti.

Kararda ayrıca, aralarında DTP Genel Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk ile partinin eş Başkanı ve aynı zamanda Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk’un da bulunduğu 37 partiliye beş yıl süreyle siyaset yasağı getirildi. Tuğluk ve Türk’ün bu durumda milletvekillikleri de düşecek. Kılıç, beyan ve eylemleriyle partinin kapatılmasına neden olan Türk ve Tuğluk'un milletvekilliklerinin, Anayasa'nın 84. maddesinin son fıkrası uyarınca, gerekçeli kararın Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihten itibaren sona ermesine karar verildiğini belirtti.

Hatırlanacağı üzere Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, DTP’nin ''Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü aleyhine eylemlerin odağı'' haline geldiği gerekçesiyle, ''Temelli kapatılması'' istemiyle 16 Kasım 2007'de dava açmıştı. Görevlendirilen raportörler, raporu tamamlayarak Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'a teslim etmişti.

Anayasa Mahkemesi'nin DTP'nin kapatılmasıyla ilgili kısa kararı ve partinin tasfiye işlemlerini Maliye Bakanlığı’nın yürütmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı ise 14 Aralık 2009 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandı.