İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-21 ARALIK 2009

AVRUPA ULUSLARARASI HAVALİMANLARI KONSEYİ: HAVACILIK SEKTÖRÜNDE TOPARLANMA YAŞANIYOR

Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi’nden yapılan açıklamada, Avrupa’daki seferlere ilişkin son bilgilerin havacılık sektöründe hafif de olsa kademeli bir iyileşmeye işaret ettiği belirtildi. Yazın başlayan ve mevsim boyunca süren bu eğilimin daha çok, düşük ücretli havayollarından kaynaklandığı ve bu meylin daha ziyade navlun için geçerli olduğu vurgulandı.

Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi Genel Müdürü Olivier Jankovec basın bildirisinde, bir yıldan fazla zamandır devam eden düşüşlerde içinde bulunduğumuz dönem içinde yavaşlama yaşandığını, navlun ve yolcu taşımacılığı değerleri arasındaki farkın da önemli ölçüde eridiğini belirtti. Verilen son rakamlara göre, 2008’in aynı dönemiyle karşılaştırıldığında, 2009 ekiminde Avrupa havalimanlarında yolcu taşımacılığında yaşanan düşüş yüzde 2,1 iken, aynı dönemde navlundaki bu oran yüzde 3,1 dolaylarında. Bununla birlikte, Jankovec bu eğilimin “düze çıktığımız” anlamına gelmediğinin de altını çizdi.

Avrupa havalimanlarının yüzde 60’a yakın bir bölümünde havayolu seferlerinde düşüş yaşanmaya devam ediyor. Önümüzdeki ayların daha zor geçmeye aday olduğunun da altı çiziliyor. Jankovec, 9 Aralık 2009’da İngiltere’deki Coventry Havalimanı’nın kapatılmasının, havalimanlarının krizden etkilenmeye devam ettiklerini hatırlattığına vurgu yaptı. 2009 ocak ve ekim ayları arasında Avrupa havalimanlarında yolcu taşımacılığında yüzde 7,2, navlunda ise yüzde 18,1 oranında bir düşüş gerçekleşti. Kriz daha çok orta büyüklükteki (yılda 10–25 milyon yolcu) havalimanlarını etkiledi. Bu havalimanlarının toplam yolcu sayısındaki düşüş bir önceki yılın ekim ayına göre yüzde 3,6 dolaylarında. Diğerlerine nazaran krizden daha az etkilenen büyük havalimanlarında (yılda 25 milyondan fazla yolcu) ise ortalama yüzde 1,4’lük düşüş yaşandı.