İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-6 OCAK 2008

SLOVENYA AB DÖNEM BAŞKANLIĞI GÖREVİNİ PORTEKİZ’DEN DEVRALDI

Dönem Başkanlığı görevini altı ay boyunca yürüttükten sonra Haziran 2008 sonunda Fransa’ya devredecek olan Slovenya’nın programının İKV tarafından gerçekleştirilen resmi olmayan özet çevirisi şu şekildedir:

Devamını Oku

TÜRKİYE’NİN IPARD PROGRAMI, AVRUPA KOMİSYONU TARAFINDAN KABUL EDİLDİ

Türkiye’nin IPARD Programı, 19 Aralık 2007 tarihinde 27 üye ülke temsilcisinin katılımıyla Brüksel’de gerçekleştirilen Avrupa Komisyonu Kırsal Kalkınma Komitesi’nde görüşülerek kabul edildi.

Devamını Oku

AB VE BEŞ BATI BALKAN ÜLKESİ ARASINDA İMZALANAN VİZE KOLAYLIĞI VE GERİ KABUL ANLAŞMALARI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

AB ve Beş Batı Balkan ülkesi (Bosna Hersek, Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan, Makedonya) arasında 2007 yılı Eylül ayında imzalanan Vize Kolaylığı ve yasadışı göçle mücadeleyi amaçlayan Geri Kabul Anlaşmaları, 1 Ocak 2008 tarihinde yürürlüğe girdi.

Devamını Oku

GKRY VE MALTA AVRO’YA GEÇTİ

Avro, 1 Ocak 2008’den itibaren, sabit olarak belirlenmiş dönüşüm kurları üzerinden GKRY ve Malta’da ulusal para birimlerinin yerini aldı. Böylece söz konusu tarih itibariyle 27 üyeli AB’de Avro Alanı’na dahil ülke sayısı 15’e çıktı.

Devamını Oku

İHRACAT 106 MİLYAR DOLAR’A ULAŞTI

İhracatta psikolojik sınır olarak nitelenen 100 milyar Dolar’lık seviye aşıldı. 2 Ocak 2008 tarihinde açıklanan rakamlara göre 2007 ihracatı yüzde 23,49`luk artışla 105 milyar 925 milyon Dolar’ı buldu.

Devamını Oku

SCHENGEN ALANI’NIN GENİŞLEMESİ SONUCUNDA AVUSTURYA VE POLONYA’YA YAPILAN İLTİCA TALEPLERİ ARTTI

Schengen Alanı’nın Avrupa Birliği’ne 2004 yılında üye olan dokuz ülkenin (Slovakya, Slovenya, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya ve Çek Cumhuriyeti) katılımı sonucunda genişlemesi ve üye sayısının 24 olması ile beraber, başta Avusturya ve Polonya olmak üzere Schengen ülkelerine yapılan iltica başvurularının arttığı belirtildi.

Devamını Oku