İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-6 OCAK 2008

GKRY VE MALTA AVRO’YA GEÇTİ

Avro, 1 Ocak 2008’den itibaren, sabit olarak belirlenmiş dönüşüm kurları üzerinden GKRY ve Malta’da ulusal para birimlerinin yerini aldı. Böylece söz konusu tarih itibariyle 27 üyeli AB’de Avro Alanı’na dahil ülke sayısı 15’e çıktı.

Avrupa Komisyonu tarafından, Mayıs 2007’deki Yakınsama Raporları’nda GKRY ve Malta’nın Maastricht kriterlerini karşıladığı sonucuna varılması üzerine Haziran ayındaki AB Konseyi Zirvesi’nde Kıbrıs ve Malta’nın Avro’ya geçebileceklerine karar verildi.  

Avro para birimine geçiş için GKRY’li işadamlarının önceden hazırlıklı olduğu ve bir sorun yaşamadıkları belirtiliyor. Büyük perakendeciler ve bankacılar da dahil olmak üzere şirketlerin büyük bir kısmı Adil Fiyatlama Kuralları adı verilen ve Temmuz 2007’de hükümet tarafından açıklanan uygulamaya dahil olarak dönüşümden çıkar sağlamayacakları ve dürüst davranacaklarına dair taahhütte bulundular. Tüketicilerin yeni para birimine alışmalarının sağlanması amacıyla geçen Eylül ayından beri GKRY para biriminin Avro’yla birlikte kullanımı mecbur tutuldu. İkili kullanım 31 Aralık 2008 tarihine kadar devam edecek. GKRY Maliye, Ticaret ve Sanayi Bakanlıkları, istatistik büroları ve tüketici birliklerinin işbirliğiyle fiyat  değişimlerini izliyor.

Malta’da da Avro’ya geçiş sorunsuz gerçekleşti. Bu ülkede ulusal para birimi ve Avro’nun ikili kullanımı 31 Aralık 2008 tarihine kadar devam edecek.

Avro’nun resmi para birimi olarak tedavüle  girdiği 2002’den bu yana Avro Alanı ikinci genişlemesini yaşıyor. Avro, 1999 yılında kaydi para olarak ve 2002’de banknot olarak 12 AB üyesi tarafından kullanılmaya başlandı. AB’ye 2004 yılında üye olan 10 ülkeden ilk olarak 1 Ocak 2007’de Slovenya Avro’ya geçerek, 13. Avro Alanı ülkesi oldu.