İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-13 OCAK 2008

AVRUPA KOMİSYONU’NUN ÖNERDİĞİ DİREKTİF, SANAYİİ KAYNAKLI EMİSYONLARA YENİ KISITLAMALAR GETİRİYOR

Sanayii kaynaklı emisyonlara yeni kısıtlamalar getiren direktif önerisi 21 Aralık 2007 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından açıklandı.

Devamını Oku

SLOVENYA DÖNEM BAŞKANLIĞI, SIRBİSTAN İLE İSTİKRAR VE ORTAKLIK ANLAŞMASI’NI 28 OCAK’A KADAR İMZALAMAYI HEDEFLİYOR

Slovenya Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel, 8 Ocak’ta Lubiyana’da gerçekleştirilen basın toplantısında Sırbistan ile bir İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nın (İOA), tercihen 28 Ocak’tan önce imzalanması için çalıştıklarını belirtti.

Devamını Oku

AB BULGARİSTAN VE ROMANYA İÇİN 2008 YILI AVLANMA KOTALARINI BELİRLEDİ

AB Bakanlar Konseyi, 2008 yılında Karadeniz’deki balıkçılık olanaklarına ilişkin tüzüğü 20 Aralık 2007 tarihinde kabul etti.

Devamını Oku

AVRUPA YATIRIM BANKASI FİNANSBANK İLE YATIRIM TEŞVİK VE KALKINMA AMAÇLI KREDİ ANLAŞMASI İMZALADI

Avrupa Yatırım Bankası (AYB) 21 Aralık 2007 tarihinde, Finansbank ile 100 milyon Avro’luk kredi anlaşması imzaladı. Avrupa Yatırım Bankası, Finansbank’a verdiği bu kredi ile Türkiye’deki KOBİ’lere yönelik ağını genişletti.

Devamını Oku

2007 YILININ 3. ÇEYREĞİNE İLİŞKİN AB EKONOMİSİ BÜYÜME ORANLARI AÇIKLANDI

Avrupa Topluluğu’nun İstatistik Ofisi Eurostat tarafından 9 Ocak 2008 tarihinde 2007 yılının 3. çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla AB-27’nin ve Avro Alanı’nın GSYİH’sinin büyüme oranı % 0,8 olarak açıklandı. Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında ise Avro Alanı’nın GSYİH’sinin % 2,7, AB-27’ninkinin % 3 oranında arttığı görülüyor.

Devamını Oku

AB ÜLKELERİNE ÜÇÜNCÜ ÜLKELERDEN GİRİŞ YAPAN YOLCULARIN BERABERİNDE GETİRDİKLERİ MALLARA UYGULANAN VERGİ İSTİSNALARINI DEĞİŞTİREN DİREKTİF KABUL EDİLDİ

AB’ye üçüncü ülkelerden giriş yapan yolcuların beraberinde getirdikleri mallara uygulanan vergi istisnalarını değiştiren direktif (2007/74/EC) AB Bakanlar Konseyi tarafından kabul edilerek 29 Aralık tarihli AB Resmi Gazetesi’nde yayımlandı.

Devamını Oku

YUNANİSTAN’A TÜRKİYE ÜZERİNDEN GELEN YASADIŞI GÖÇMEN SAYISINDA SON AYLARDA HIZLI BİR ARTIŞ KAYDEDİLDİĞİ İFADE EDİLDİ

Yunanistan İçişleri Bakanı Prokopis Pavlopoulos, son aylarda Türkiye’den deniz yolu ile gelen yasadışı göçmenlerin sayısında önemli bir artış olduğunu, Türkiye’nin sınır kontrollerini yapmakta ve yasadışı göçü engellemekte ciddi sorunlar yaşadığını söyledi.

Devamını Oku

2008 AVRUPA KÜLTÜRLER ARASI DİYALOG YILI

Avrupa Kültürler Arası Diyalog Yılı, 8 Ocak’ta, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso, Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans-Gert Pottering ve Slovenya Başbakanı Janez Jansa’nın katıldığı Slovenya’nın Lubiyana kentinde düzenlenen açılış töreniyle başlatıldı.

Devamını Oku

İNGİLTERE YENİ NÜKLEER SANTRALLERİN İNŞA EDİLMESİNE ONAY VERDİ

İngiliz Hükümeti, 10 Ocak 2007 tarihinde, yeni nükleer santrallerin inşa edilmesine ilişkin programı onayladı. Programda yeni inşa edilecek nükleer santrallerin sayısı sınırlandırılmıyor.

Devamını Oku