İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 OCAK 2008

SLOVENYA DÖNEM BAŞKANLIĞI, AVRUPA PARLAMENTOSU’NA ÖNCELİKLERİNİ SUNDU

AB Dönem Başkanı Slovenya’nın Başbakanı Janez Jansa, 16 Ocak 2008 tarihinde   Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Dönem Başkanlığı programını sundu. AP üyelerine yaptığı açış konuşmasında Jansa, 1 Ocak 2008’de üstlendikleri Dönem Başkanlığı süresince öncelik verecekleri konuları Lizbon Antlaşması, enerji/iklim paketi, Batı Balkanlar, Lizbon Stratejisi ile Genişleme ve Komşuluk Politikası olarak açıkladı. Genişlemeye ilişkin olarak, Jansa, Türkiye ve Hırvatistan ile katılım müzakerelerinin sürdürüleceğini, zira gerçek bir başarı olan AB genişlemesinin henüz tamamlanmadığını belirtti. Jansa, Ukrayna, Moldova ve Kuzey Afrika ülkelerinin de unutulmaması gerektiğini, Avrupa Komşuluk Politikası’nın bu açıdan büyük önem taşıdığını kaydetti. Slovenya Başbakanı, ayrıca, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Akdeniz Birliği kurulması önerisine atıfta bulunarak, halihazırda Akdeniz işbirliği ile ilgili çalışan AB kurumları bulunduğunu ve yeni kurumlara ihtiyaç duyulmadığını söyledi. Bu çerçevede, AB’nin Akdeniz ülkeleri ile olan ilişkilerini güçlendirmesi gerektiğini vurgulayan Jansa; ancak, birlik ve bütünlük içinde komşu ülkelerde barış, istikrar ve ilerleme sağlanabileceğini belirtti.

Sosyalist Grup adına konuşan Grup Başkanı Alman Parlamenter Martin Schulz da, Sarkozy’nin ortaya attığı Akdeniz Birliği fikrine karşı olduklarını belirtti. Schulz, AB Dönem Başkanı Slovenya’nın Türkiye ile katılım müzakerelerinin sürdürülmesine ilişkin bağlılığını ve Türkiye’nin Birliğe katılımını desteklediklerini belirtti. Schulz, ayrıca, Slovenya’dan sonra Dönem Başkanlığını üstlenecek Fransa’nın bu konuda net bir tutuma sahip olması gerektiğinin de altını çizdi.   

Slovenya Dönem Başkanlığı önceliklerine ilişkin ayrıntılı bilgii için 17-23 Aralık 2007 tarihli İKV e-bültenine bakınız.