İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 OCAK 2008

AB İLE UKRAYNA ARASINDA PİYASAYA ERİŞİME İLİŞKİN İKİLİ ANLAŞMA İMZALANDI

AB ile Ukrayna arasında mal ve hizmet piyasalarına erişime ilişkin ikili anlaşma 16 Ocak 2008 tarihinde imzalandı. Anlaşma, Ukrayna’nın Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) katılımı açısından büyük önem taşıyor. Anlaşmanın Londra’da düzenlenen imza töreninde AB’yi Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Peter Mandelson, Ukrayna’yı ise Başbakan Yardımcısı Hryhory Nemyrya temsil etti.

Bilindiği üzere, AB ile Ukrayna arasında, Ukrayna’nın DTÖ’ye katılımına ilişkin ikili müzakereler 2003 yılında tamamlanmıştı. 2003 yılından bugüne kadar geçen sürede bazı hammaddelere uygulanan ihracat vergilerindeki indirim taahhütleri de dahil olmak üzere pek çok konu, çok taraflı çalışma grubu içerisinde görüşüldü. 2006 yılında Avrupa Komisyonu, ikili ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla bir serbest ticaret anlaşmasının müzakerelerinin başlatılmasını da kapsayan yeni bir Geliştirilmiş Anlaşma önerdi. Ancak DTÖ üyeliği taraflar arasında serbest ticaret anlaşması yapılabilmesinin önkoşulunu oluşturuyor.

DTÖ üyeliğinin Ukrayna açısından en önemli getirisi ise, AB dahil tüm DTÖ üyelerinin pazarlarına erişim imkanı sağlayacak olması. Üyeliğin, Ukrayna pazarı için daha fazla ticaret ve yatırım imkanları yaratacağı öngörülüyor. Üyelik, ayrıca ülkenin küresel ekonomiye entegrasyonu açısından da büyük önem taşıyor.

Bu bağlamda, AB-Ukrayna ilişkilerine bakıldığında, AB’nin Ukrayna’nın en önemli ticaret ortağı olduğu görülüyor. 2006 yılında, ihracatının yüzde 25’ini (8,7 milyar Avro) AB’ye gerçekleştiren Ukrayna’da, AB’den yapılan ithalatın toplam ithalat içerisindeki payı ise yüzde 42 (17,8 milyar Avro) oldu.