İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 OCAK 2008

AVRUPA KOMİSYONU, MİCROSOFT HAKKINDA İKİ YENİ SORUŞTURMA BAŞLATTI

Avrupa Komisyonu, internet tarayıcısı (Internet Explorer) ve ofis yazılımlarıyla rekabeti ihlal ettiği şikayeti üzerine yazılım şirketi Microsoft hakkında iki yeni soruşturma başlattı. 14 Ocak’ta Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, Windows işletim sistemine entegrasyon konusunda Microsoft’un, rakip yazılım şirketlerine bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirip getirmediğinin soruşturulacağı belirtildi.

Norveç merkezli internet tarayıcısı yazılımı şirketi Opera Aralık 2007 tarihinde, Microsoft'un Internet Explorer yazılımını Windows işletim sisteminden ayırmayarak pazar hakimiyetini kötüye kullandığı ve standartlara uymayarak rakip yazılımların Windows'la uyumlu çalışmasını zorlaştırdığı şikayetiyle Avrupa Komisyonu'na başvurmuştu.

Bilindiği üzere 2004 yılında Avrupa Komisyonu, Microsoft'un piyasadaki hakim konumunu kullanarak rekabeti kısıtladığına karar vermişti. Şirket o zaman 497 milyon Avroluk rekor bir para cezasına çarptırılmış, 2006 yılında ise bu karara uymadığı gerekçesiyle 280,5 milyon Avroluk ilave bir cezaya çarptırılmıştı. 2007’nin Ekim ayında ise Avrupa Toplulukları Adalet Divanı (ATAD) Microsoft'un temyiz başvurusunu reddetmiş; bunun üzerine Microsoft, yazılım sektöründe rekabeti sağlamak amacıyla daha önce alınan kararlara uymayı kabul ettiğini açıklamış ve rakiplerine yazılımlarının kendi ürettiği işletim sistemleri ile uyumlu çalışmasını sağlayacak bilgileri aktaracağını ilan etmişti.