İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 OCAK 2008

BİRİNCİ MEDENİYETLER İTTİFAKI FORUMU, MADRİD’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İspanya’nın başkenti Madrid’de 15 Ocak’ta başlayan ve iki gün süren Birinci Medeniyetler İttifakı Forumu toplantısına, dünyanın çeşitli ülkelerinden devlet adamları, politikacılar, akademisyenler, sivil toplum örgütlü temsilcileri, işadamları ve medya mensupları katıldı.

Devamını Oku

MATSAKIS KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK ÖNERİLERİNİ OLLI REHN’E SUNDU

Avrupa Parlamentosu (AP) Liberal Grup üyesi Marios Matsakis, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik hazırladığı ve üç seçenekten oluşan planı 9 Ocak 2008 tarihinde Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’e sundu.

Devamını Oku

ULUSLARARASI KRİZ GRUBU KIBRIS RAPORUNU YAYIMLADI

Uluslararası Kriz Grubu (International Crisis Group – ICG), 10 Ocak 2008 tarihinde, “Kıbrıs: Bölünme Sürecini Durdurmak” başlıklı bir rapor yayımladı.

Devamını Oku

SLOVENYA DÖNEM BAŞKANLIĞI, AVRUPA PARLAMENTOSU’NA ÖNCELİKLERİNİ SUNDU

AB Dönem Başkanı Slovenya’nın Başbakanı Janez Jansa, 16 Ocak 2008 tarihinde Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Dönem Başkanlığı programını sundu.

Devamını Oku

AB İLE GÜNEY KORE ARASINDAKİ SERBEST TİCARET ANLAŞMASI MÜZAKERELERİNİN 6. TURU, 28 OCAK TARİHİNE ERTELENDİ

AB ile Güney Kore arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanmasına yönelik yürütülen ikili görüşmelerde 6. turun, 28 Ocak-1 Aralık 2008 tarihleri arasında yapılacağı açıklandı.

Devamını Oku

HIRVATİSTAN, KATILIM MÜZAKERELERİNDE SORUNLU BİR DÖNEMDEN GEÇİYOR

AB Dönem Başkanlığı’nı yürüten Slovenya’nın Dışişleri Bakanı Dimitrij Rupel, 8 Ocak’ta gazetecilere verdiği demeçte, Hırvatistan’ın, ekoloji ve balık koruma bölgesini, 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren bütün AB üyelerine genişletmeye yönelik kararının en kısa zamanda iptal edilmemesi halinde, katılım müzakerelerinde önemli bir sorun yaşanacağını belirtti.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, MİCROSOFT HAKKINDA İKİ YENİ SORUŞTURMA BAŞLATTI

Avrupa Komisyonu, internet tarayıcısı (Internet Explorer) ve ofis yazılımlarıyla rekabeti ihlal ettiği şikayeti üzerine yazılım şirketi Microsoft hakkında iki yeni soruşturma başlattı.

Devamını Oku

AB İLE İSVİÇRE ARASINDAKİ KİŞİLERİN SERBEST DOLAŞIMINA İLİŞKİN ANLAŞMA’NIN BULGARİSTAN VE ROMANYA’YA GENİŞLETİLMESİ BEKLENİYOR

İsviçre’nin Bern şehrinde Aralık ayında gerçekleştirilen müzakereler neticesinde, AB ile İsviçre arasında 1 Haziran 2002’de yürürlüğe giren kişilerin serbest dolaşımına ilişkin ikili anlaşmanın, yakın zamanda Bulgaristan ve Romanya’ya da genişletilmesine karar verildi.

Devamını Oku

AVRUPA MÜSLÜMAN ŞARTI İMZALANDI

Avrupa’da faaliyet gösteren 400’den fazla Müslüman Örgüt ve Kuruluşu, 10 Ocak’ta, Avrupa Müslüman Şartı’nı imzaladı.

Devamını Oku